Ukraina zdominowała klasyfikację medalową igrzysk paraolimpijskich. "Dla mojego narodu"

Choć Ukraina doświadcza tragedii, to jej paraolimpijczycy hurtowo zdobywają medale na igrzyskach w Pekinie. Nasi wschodzi sąsiedzi przewodzą w klasyfikacji medalowej.

Po kilku latach zamrożonej wojny, Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę. Wojsko Władimira Putina niszczy kolejne miasta i zabija coraz więcej cywilów. Ale świat sportu nadal stara się funkcjonować. W piątek rozpoczęły się igrzyska paraolimpijskie. W Pekinie Rosjanie i Białorusini nie zostali ostatecznie dopuszczeni do zawodów, choć mieli wystąpić jako sportowcy neutralni. Są za to Ukraińcy. I na razie to oni zdominowali 1. dzień igrzysk.

Zobacz wideo Kliczko walczył przez całe życie. "Teraz chwycił za broń i stanął do obrony Kijowa"

W biathlonie było 18 medali do rozdania. Ukraińcy zdobyli trzy złote, trzy srebrne i jeden brązowy. - Miałem ciężki okres, gdy zaczęła się wojna. Płakałem każdego dnia i zastanawiałem się, co mógłbym zrobić. Chcę dedykować to złoto Ukrainie i chciałbym, życzyć pokoju dla narodu ukraińskiego. Proszę, niech ta wojna się zatrzyma. To jest bardzo ważne dla nas. Wszystko oddałbym dla Ukrainy. Dla mojego kraju, mojego narodu, dla mojego prezydenta. Kocham Ukrainę! - mówił zdobywca złota Hryhorij Wowczynski. Złoty medal wygrał także w Soczi w 2014 roku.

Kto jeszcze zdobył złoto? Oksana Shyshkova wygrała sprint kobiet z dysfunkcją wzroku, a Witalij Łukianenko zapewnił Ukrainie trzecie złoto w biathlonie, będąc najlepszym w rywalizacji mężczyzn z wadą wzroku.

Złoto - w sprincie kobiet na siedząco - zdobyła także Oksana Masters, która formalnie reprezentuje Stany Zjednoczone.

- Wiele zawdzięczam mamie, więc ten medal jest dla niej, ale także dla Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.  Jestem bardzo dumna z tego, że jestem Ukrainką, ale i Amerykaninką. Reprezentuję jedno i drugie. To jest siła sportu - powiedziała zawodniczka, z kilkoma wadami fizycznymi spowodowanymi promienionwaniem po katastrofie w Czarnobylu. Jej historia to gotowy temat na film. Została porzucona przez rodziców i do 7. roku życia musiała mieszkać w sierocińcu, gdzie była maltretowana. Została zaadaptowana przez Gay Masters, amerykańską profesorkę terapii mowy, która nie mogła mieć własnych dzieci.

Klasyfikacja medalowa igrzysk paraolimpijskich

Ukraińcy są liderami i wyprzedzają Chińczyków (dwa złota, trzy srebra i trzy brązowe medale) i Kanadyjczyków (jeden złoty medal, jeden srebrny i jeden brązowy).

Klasyfikacja medalowaKlasyfikacja medalowa Beijing 2022 Paralympics

Chińska telewizja cenzuruje igrzyska

Podczas ceremonii otwarcia nie zabrakło okazji do poruszenia tematu inwazji rosyjskiej, choć przepisy zabraniają politycznych manifestacji.

 - Dziękujemy Chinom za gościnę. I za ich fantastyczne obiekty oraz infrastrukturę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (...) Dzisiejszy wieczór chcę rozpocząć od przesłania pokoju. Dążymy do lepszego i silniejszego świata. Świata wolnego od nienawiści i ignorancji. Wolnego od konfliktów i konfrontacji zbrojnych. Sportowcy paraolimpijscy dobrze o tym wiedzą, że przeciwnik nie jest wrogiem, tylko rywalem. Razem możemy osiągnąć więcej - oświadczył Andrew Parsons, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. A po chwili dodał, że jest "przerażony inwazją rosyjską".

Parsons przemawiał w obecności prezydenta Chin Xi Jinpinga. Mało tego! Część jego wystąpienia nie była tłumaczona w chińskiej telewizji przez około minutę. W tym czasie przerwano także telewizyjne tłumaczenie przemówienia na język migowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.