Ostre przemówienie podczas otwarcia paraolimpiady w Pekinie. Chińska TV przestała tłumaczyć

Przemówienie Andrewa Parsonsa, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, nie spodobało się chińskiej telewizji państwowej. Jak donosi "New York Times", część jego wystąpienia nie została przetłumaczona.

W piątek rozpoczęły się zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie. W związku z agresją wojsk Władimira Putina na Ukrainę, trwały dyskusje nad wykluczeniem sportowców reprezentujących Rosję. W środę Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski uznał, że zawodnicy z Rosji i Białorusi będą mogli przystąpić do zawodów, ale jako zawodnicy neutralni, a Ich zdobycze medalowe mają nie być wliczane do tabeli medalowej. W czwartek postanowiono jednak zmienić decyzję i ich wykluczyć. Podczas ceremonii otwarcia nie zabrakło okazji do poruszenia tematu inwazji rosyjskiej, choć przepisy zabraniają politycznych manifestacji.

Zobacz wideo Polacy rozwiązali kontrakty z rosyjską organizacją. "Decyzję podjęliśmy w minutę"

Premier League znów podpadła Chińczykom. Transmisji nie będziePremier League znów podpadła Chińczykom. Transmisji nie będzie

- Dziękujemy Chinom za gościnę. I za ich fantastyczne obiekty oraz infrastrukturę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (...) Dzisiejszy wieczór chcę rozpocząć od przesłania pokoju. Dążymy do lepszego i silniejszego świata. Świata wolnego od nienawiści i ignorancji. Wolnego od konfliktów i konfrontacji zbrojnych. Sportowcy paraolimpijscy dobrze o tym wiedzą, że przeciwnik nie jest wrogiem, tylko rywalem. Razem możemy osiągnąć więcej - oświadczył Andrew Parsons, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. A po chwili dodał, że jest "przerażony inwazją rosyjską".

Roberto De Zerbi wrócił już do Włoch i jest bezpiecznyMedia uśmierciły trenera Szachtara. Zginął jednak inny pracownik klubu

Parsons przemawiał w obecności prezydenta Chin Xi Jinpinga. Mało tego! Jak donosi "New York Times", część jego wystąpienia nie była tłumaczona w chińskiej telewizji przez około minutę, począwszy od słów: "dążymy do lepszego świata. Świata wolnego od dyskryminacji i od nienawiści". W tym czasie przerwano także telewizyjne tłumaczenie przemówienia na język migowy.

Polska też walczy o medale

Polskę będzie reprezentować jedenastu zawodników i czworo przewodników. Łącznie w Pekinie wystąpi blisko 600 osób reprezentujących 46 państw. Na ceremonii pojawiła się drużyna Ukrainy, która weszła na stadion na początku parady reprezentowana przez 12 mężczyzn i osiem kobiet.

Więcej o: