MKOl daje jasno do zrozumienia: Rosja i Białoruś powinny zniknąć ze sportu

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył Rosję oraz Białoruś ze swoich szeregów! "Obecna wojna na Ukrainie stawia ruch olimpijski przed dylematem. Podczas gdy sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby nadal uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, wielu sportowców z Ukrainy nie może tego zrobić z powodu ataku na ich kraj" - czytamy w oświadczeniu.

"Ruch olimpijski jest zjednoczony w misji przyczyniania się do pokoju poprzez sport i jednoczenia świata w pokojowej rywalizacji poza wszelkimi sporami politycznymi. Igrzyska olimpijskie, igrzyska paraolimpijskie, mistrzostwa świata i puchary świata oraz wiele innych imprez sportowych jednoczą sportowców z krajów będących w stanie konfrontacji, a czasem nawet wojny" - czytamy w oficjalnym komunikacie MKOl.

Zobacz wideo

I dalej: "Jednocześnie ruch olimpijski jest zjednoczony w poczuciu sprawiedliwości, by nie karać sportowców za decyzje rządu, jeśli w nich nie uczestniczą. Zależy nam na uczciwych zawodach bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Obecna wojna na Ukrainie stawia jednak ruch olimpijski przed dylematem. Podczas gdy sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby nadal uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, wielu sportowców z Ukrainy nie może tego zrobić z powodu ataku na ich kraj".

Oto decyzje, jakie podjął MKOl:

1) W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników MKOl zaleca, aby międzynarodowe federacje sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę

2) Tam, gdzie nie jest to możliwe w krótkim czasie z powodów organizacyjnych lub prawnych, MKOl EB zdecydowanie wzywa międzynarodowe federacje sportowe i organizatorów wydarzeń sportowych na całym świecie, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić, że żaden sportowiec lub urzędnik sportowy z Rosji, lub Białorusi nie będzie mógł wziąć udziału pod nazwą Rosja, lub Białoruś. Zawodnicy z Rosji lub Białorusi, zarówno indywidualni, jak i drużynowi, powinni być akceptowani tylko jako neutralni sportowcy lub neutralne drużyny. Nie należy eksponować symboli narodowych, kolorów, flag ani hymnów.

3) MKOl podtrzymuje pilne zalecenie, aby nie organizować żadnych wydarzeń sportowych w Rosji i na Białorusi, wydane 25 lutego 2022 r.

4) MKOl podjął decyzję o odebraniu Orderu Olimpijskiego następującym osobom: Władimir Putin (prezydent Federacji Rosyjskiej), Dmitrij Czernyszenko (wicepremier), Dmitrij Kozak (zastępca szefa Sztabu Biura Wykonawczego Prezydenta).

MKOl jednocześnie docenił apele rosyjskich sportowców sprzeciwiających się wojnie i wyraził pełną solidarność z Ukrainą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.