W Pekinie ją zdyskwalifikowano. Po 9 dniach dostała olimpijski medal

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ogłosiła, że Szwajcarka Fanny Smith otrzyma brązowy medal za rywalizację w narciarstwie dowolnym w konkurencji ski cross podczas zimowych igrzysk w Pekinie. Wszystko za sprawą cofnięcia dyskwalifikacji zawodniczki przez komisję odwoławczą.

Podczas olimpijskiej rywalizacji 29-latka ukończyła zmagania na trzecim miejscu. Sędziowie później orzekli jednak, że Szwajcarka popełniła przewinienie względem Danieli Maier. Wskutek tego została zdyskwalifikowana, a trzecie miejsce i tym samym brązowy medal przyznano Niemce.

Zobacz wideo Waldi pierwszą maskotką igrzysk. Po co komu olimpijskie pluszaki?

Komisja cofnęła dyskwalifikację Smith

Tuż po ogłoszeniu decyzji uznano ją za mocno kontrowersyjną. Obóz Smith twierdził, że reakcja sędziów jest przesadzona, a sytuacja będąca przedmiotem dochodzenia nie zasługiwała na dyskwalifikację zawodniczki. Po dziewięciu dniach komisja odwoławcza postanowiła jednak zmienić pierwotną decyzję.

"Komisja Odwoławcza stwierdziła, że bliska styczność zawodniczek w tym momencie skutkowała działaniem, które nie było ani zamierzone, ani możliwe do uniknięcia. Jury powinno było wówczas przyznać oficjalne ostrzeżenie, które zgodnie z wytycznymi nie prowadziłoby do żadnej sankcji" - napisano w uzasadnieniu.

Drugi olimpijski medal dla Smith

Dla Fanny Smith jest to tym samym drugi brązowy medal wywalczony w konkurencji ski cross podczas igrzysk olimpijskich. Szwajcarka zajęła również trzecie miejsce podczas poprzednich zmagań w 2018 roku w Pjongczangu.

Po ogłoszeniu decyzji o cofnięciu dyskwalifikacji 29-latka wyraziła radość, a jednocześnie wspomniała o rywalce, która przez dziewięć dni była medalistką olimpijską. - Cały czas byłam przekonana, że nie popełniłam błędu. Jednocześnie boli mnie myślenie o tym, że teraz Daniela Maier cierpi z powodu tej sytuacji - powiedziała.

Złoty medal w rywalizacji w ski crossie podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie wywalczyła Szwedka Sandra Näslund. Na drugim miejscu zmagania ukończyła natomiast Kanadyjka Marielle Thompson.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.