Zgasł olimpijski znicz. Igrzyska w Pekinie przeszły do historii

W Pekinie zakończyły się 24. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W pekińskim "Ptasim Gnieździe" odbyła się ceremonia zakończenia igrzysk, w trakcie której zgasł olimpijski znicz.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie przeszły do historii. Nie były one udane dla Polski. Tylko jeden brązowy medal Dawida Kubackiego to wynik z pewnością poniżej oczekiwań. Polska zajęła 27. miejsce w klasyfikacji medalowej, którą wygrała Norwegia. Norwegowie zdobyli aż 37 medali, w tym 16 złotych. Na drugim miejscu plasują się Niemcy (12-10-5), a na trzecim gospodarze Chińczycy (9-4-2).

Zobacz wideo Waldi pierwszą maskotką igrzysk. Po co komu olimpijskie pluszaki?

"One world, one family". Zgasł olimpijski znicz w Pekinie

W niedzielę, w "Ptasim Gnieździe", jak nazywany jest Stadion Olimpijski w Pekinie, odbyła się ceremonia zamknięcia zimowych igrzysk olimpijskich, które przez ponad dwa tygodnie odbywały się w Chinach. 

Nie zabrakło występów artystycznych, parady sportowców, oficjalnych przemówień, a także symbolicznego przekazania organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Następnie odbędą się w 2026 roku we Włoszech. Organizować je będą Mediolan i Cortina d'Ampezzo.

 

- Przez ostatnie 16 dni podziwialiśmy wasze wspaniałe występy. Przezwyciężaliście podziały, pokazując, że w społeczności olimpijskiej wszyscy jesteśmy równi. Siła igrzysk olimpijskich jest większa niż te, które chcą nas podzielić. Niech polityczni przywódcy całego świata zainspirują się waszymi przykładami solidarności i pokoju - mówił do olimpijczyków Thomas Bach, prezydent MKOl, który także podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację tej wielkiej imprezy.

- Ogłaszam zamknięcie 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 - dodał po chwili Bach, po czym zgasł olimpijski znicz.  

Na zakończenie ceremonii odbył się pokaz fajerwerków. Na pekińskim niebie pojawiło się także hasło - "One world, one family!" ("Jeden świat, jedna rodzina").

Więcej o: