Brytyjczycy pozbawieni medali olimpijskich. "Będę żałował do końca życia"

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) potwierdził, że Chijindu Ujah naruszył przepisy antydopingowe podczas sztafety 4x100 m podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Tym samym Wielka Brytania utraciła srebrne medale. - To jest coś, czego będę żałował do końca życia. Ze smutkiem przyjmuję decyzję wydaną przez CAS - przekazał Ujah w oświadczeniu wydanym przez UK Athletics.

Chijindu Ujah był członkiem brytyjskiej sztafety w biegu 4x100 m podczas zeszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Wówczas tuż po biegu pojawiły się informacje, że w organizmie Ujaha znaleziono substancje, które mogłyby wskazywać na stosowanie anabolicznych i androgenowych sterydów. Ostatecznie okazało się, że była to ostaryna. - Jestem zszokowany i zdruzgotany. Nie jestem oszustem i nigdy świadomie nie stosowałem niedozwolonych substancji - mówił brytyjski sprinter po tymczasowym zawieszeniu.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

CAS podtrzymało decyzję niezależnej organizacji do zwalczania dopingu. Brytyjczycy pozbawieni medali

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) potwierdził, że Chijindu Ujah naruszył przepisy antydopingowe, przez co Wielka Brytania utraciła srebrne medale wywalczone podczas sztafety 4x100 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio. To zatem oznaczało, że srebro przypadło Kanadzie, natomiast z całej sytuacji skorzystali Chińczycy, którzy pierwotnie zajęli czwarte miejsce - teraz im przypadają brązowe medale.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Chijindu Ujah skomentował wyrok CAS za pośrednictwem oświadczenia, wydanego przez UK Athletics. "Ze smutkiem przyjmuję dzisiejszą decyzję CAS. Chcę wyjaśnić, że nieświadomie spożyłem zabroniony suplement i dlatego w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio doszło do naruszenia przepisów antydopingowych. Chcę przeprosić moich kolegów z drużyny, ich rodziny i sztaby. Bardzo mi przykro, że ta sytuacja kosztowała moich kolegów medale, na które tak ciężko i długo pracowali. Będę tego żałował do końca życia" - skomentował sprinter.

Chijindu Ujah do tej pory dwukrotnie osiągał półfinał w biegu na 100 metrów, odpowiednio podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i Tokio. 27-letni sprinter był też częścią brytyjskiej sztafety, która zdobyła złote medale podczas mistrzostw Europy w 2016 i 2018 oraz na mistrzostwach świata w 2017 roku.

Więcej o: