Absolutny rekord igrzysk pobity. Nikt nigdy nie zdobył więcej złotych medali

Johannes Thingnes Boe wygrał biathlonowy bieg masowy na 15 km na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Złoty medal Norwega oznacza, że jego kraj pobił absolutny rekord w historii igrzysk olimpijskich, czyli 15. najcenniejszych krążków w czasie jednej imprezy

Dotychczasowy rekord - 14 złotych medali zdobytych na jednych igrzyskach olimpijskich, należał do trzech krajów. Właśnie Norwegii, a także Niemców i Kanadyjczyków. Kanadyjczycy swój rekord zanotowali podczas igrzysk w Vancouver w 2010, a Niemcy i Norwegowie po czternaście złotych medali zdobyli cztery lata temu w Pjongczangu.

Zobacz wideo

Norwegia dominatorem igrzysk w Pekinie

Sześć tytułów w biathlonie, cztery w biegach, dwa w kombinacji i po jednym w skokach, łyżwiarstwie szybkim i narciarstwie dowolnym - oto dorobek reprezentacji Norwegii na igrzyskach w Pekinie. Absolutna dominacja i wielki wyczyn kraju, który ma zaledwie 5 mln mieszkańców.

Klasyfikacja medalowa igrzysk olimpijskich w Pekinie

Na pierwszym miejscu klasyfikacji medalowej jest oczywiście Norwegia. 15 złotych, 8 srebrnych i 11 brązowych medali. Za nimi z 10 złotymi medalami znajdują się Niemcy, a na trzecim miejscu Stany zjednoczone. Reprezentacja Polski, po jednym brązowym medalu Dawida Kubackiego na normalnej skoczni, jest 25.

Klasyfikacja medalowa igrzysk w PekinieKlasyfikacja medalowa igrzysk w Pekinie Sport.pl

Całą klasyfikację medalową można zobaczyć TUTAJ

5-milionowy kraj trzęsie igrzyskami. Polska może tylko patrzeć i zazdrościć

Norwegia zdominowała zimowe igrzyska olimpijskie. Kraj, który ma tylko pięć milionów mieszkańców, skutecznie walczy z największymi sportowymi potęgami. Jak to w ogóle możliwe? - Mawiamy, że rodzimy się z nartami na stopach - mówi Johannes Klaebo, jeden z najlepszych biegaczy narciarskich.

Podczas poprzednich igrzysk w Pjongczangu Norwegowie wywalczyli aż 39 medali, dzięki czemu pobili dotyczasowy rekord Amerykanów - reprezentanci USA w 2010 roku w Vancouver zgarnęli o dwa krążki mniej. O tym, dlaczego Norwegowie tak dominują, napisał Mateusz Król.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.