Trenerka nie miała litości dla Walijewej po nieudanym występie. Jej słowa wywołały burzę

Kamiła Walijewa nie zdobyła medalu w rywalizacji solistek w łyżwiarstwie figurowym. Rosjanka nie wytrzymała presji i całkowicie się rozkleiła. Współczucia nie zamierzała za to okazywać trenerka Eteri Tutberidze. Od razu po występie 15-latki ruszyła do niej z pretensjami.

15-letnia Rosjanka Kamiła Walijewa nie zdobyła medalu w rywalizacji solistek w łyżwiarstwie figurowym. Po programie krótkim była na prowadzeniu, ale w programie dowolnym popełniała błąd za błędem i spadła na czwarte miejsce. 15-letnia Rosjanka nie wytrzymała presji. Zaliczyła dwa upadki i skończyła rywalizację na czwartym miejscu.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

Walijewa była bliska płaczu. I wtedy odezwała się Tutberidze

Emocje związane z przejazdem doprowadziły ją do łez. Dziewczyna była załamana już kiedy zjeżdżała z lodu. A przy bandach czekała ją jeszcze jedna przykrość. Jej trenerka, Eteri Tutberidze. Kobieta nie miała zamiaru pocieszać dziewczyny, tylko od razu przeszła do krytyki. "Czemu odpuściłaś? Powiedz mi, czemu? Dlaczego przestałaś walczyć? Odpuściłaś po tym axlu" – mówiła Tutberidze do 15-latki. Jej słowa w internecie wywołały wzburzenie. Pojawiło się mnóstwo komentarzy życzących trenerce wszystkiego najgorszego. Potem Walijewa się rozpłakała.

Czy można było się jednak spodziewać po Tutberidze innego zachowania? Sukcesy Walijewej, a potem skandal dopingowy z jej udziałem spowodowały, że dziennikarze przyjrzeli się bliżej postaci Tutberidze. Trenerka rosyjskich łyżwiarek jest niezwykle skuteczna. Jej podopieczne wygrywają praktycznie wszystko, i wszędzie. Ale łyżwiarki płacą za to ogromną cenę. Na dalszy plan zawsze schodzi zdrowie.

- Dieta była bardzo ograniczona. Nawet nie piliśmy wody. Po prostu wypłukiwaliśmy usta i wypluwaliśmy - opowiadała swego czasu Alina Zagitowa, mistrzyni olimpijska z 2018 roku.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

- [Łyżwiarki] Robią wszystko, co w ich mocy, aby opóźnić dojrzewanie, jedząc tylko sproszkowane składniki odżywcze lub przyjmując Lupron, bloker dojrzewania znany z wywoływania menopauzy. Są poddawane codziennemu publicznemu ważeniu oraz słownej i fizycznej przemocy - możemy przeczytać w amerykańskim serwisie slate.com.

Tutberidze lubi pracować z młodymi zawodniczkami. Każdego roku na scenie pojawia się nowa, młodsza łyżwiarka, podczas gdy inne przechodzą na emeryturę w wieku 17, 16, a nawet 14 lat. Fani łyżwiarstwa figurowego nazywają to "Datą ważności Eteri". Dodatkowo Tutberidze często krytykuje swoje zawodniczki i zawsze mówi to, co myśli. Bywa brutalna i bezwzględna. Panuje jednak opinia, że bez wprowadzonej przez nią dyscypliny rosyjskie łyżwiarki nie byłyby w stanie odnosić takich sukcesów.

Więcej o: