Walijewa wróciła i zachwyciła. Ale tuż po występie się rozkleiła. Duża przewaga nad rywalkami

Kamiła Walijewa wróciła i zachwyciła. Rosyjska 15-letnia łyżwiarka figurowa dała popis w czasie programu skróconego solistek konkursu na igrzyskach w Pekinie. Po swoim pokazie nie kryła wzruszenia. Występ Walijewej, której niedawno wyszedł pozytywny wynik testu dopingowego, to jedna z najgłośniejszych historii igrzysk.

Ależ to był występ! Kamiła Walijewa okazała się bezkonkurencyjna. Z głośników leciał utwór "In Memoriam" Kirilla Richtera, a na lodowisku można było podziwiać występ Rosjanki. Choć nie ustrzegła się błędu na początku pokazu, to później jej program został oceniony kapitalnie. Walijewa zdobyła 82,16 punktów. Tuż po występie próbowała się uśmiechnąć, ale natychmiast się rozkleiła.

Jak zauważył Nick Zaccardi z "NBS Sports", takiego wyniku nie osiągnęła w trakcie swojej kariery żadna łyżwiarka, która startowała na wtorkowych zawodach.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

"W powietrzu potrójny Axel Kamili Valievy wyglądał przerażająco. Tak ciężko walczyła, żeby utrzymać się w pionie przy lądowaniu. Dobrze pozbierała się na 3F i 3Lz-3T" - analizował Nick McCarvel, dziennikarz. Kibice też byli zachwyceni jej pokazem. "Jak ta dziewczyna cudnie jeździ, tańczy, skacze" - napisał jeden z fanów.

Nagły zwrot akcji. CAS podjął niespodziewaną decyzję w sprawie dopingu Kamiły WalijewejNagły zwrot akcji. CAS podjął niespodziewaną decyzję w sprawie dopingu Kamiły Walijewej

Fot. Natacha Pisarenko / AP

- Nie wiem, czy stosowne jest zachwycanie się jazda Kamiły Walijewej, ale ona mogłaby spokojnie tańczyć w Teatrze Balszoj - dodał dziennikarz Radosław Nawrot.

Drugie miejsce zajęła jej rodaczka - Anna Szczerbakowa. Trzecią notę otrzymała Japonka Kaori Sakamoto. 

Mogliśmy zobaczyć w akcji także reprezentantkę Polski Jekatierinę Kurakową. Urodzona w Rosji zawodniczka reprezentuje Polskę. Niedawno zajęła piąte miejsce na mistrzostwach Europy, czym rozbudziła entuzjazm wśród biało-czerwonych kibiców, bo to było najwyższe miejsce w historii polskich solistek. W Pekinie Kurakowa, co najważniejsze, awansowała do finału solistek, ale z wynikiem 59.08 zajęła dopiero 24. miejsce. Do finału awansowało 25 zawodniczek.

Kontrowersje związane z Walijewą

To jedna z najgłośniejszych historii na zimowych igrzyskach w Pekinie. 15-letnia Walijewa została pierwszą zawodniczką w historii igrzysk, która wykonała udanie poczwórny skok. Dzięki jej fenomenalnemu występowi rosyjscy sportowcy zgarnęli złoto. A raczej: mieli zgarnąć, bo do ceremonii medalowej nie doszło. W organizmie Rosjanki wykryto niedozwoloną substancję - trimetazydynę. Próbka została pobrana 25 grudnia, ale dopiero 8 lutego pojawił się wynik. Rosjanka była już jednak wtedy na igrzyskach olimpijskich. 

Tymczasowe zawieszenie zostało jednak uchylone przez RUSADA, czyli Rosyjską Federację Antydopingową. Od tej decyzji odwołały się MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski), a także WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) oraz ISU (Międzynarodowa Unia Łyżwiarska).

Ostateczną decyzję miał podjąć CAS. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu odrzucił wniosek o ponowne nałożenie tymczasowego zawieszenia. Tym samym Walijewa została dopuszczona do startu w rywalizacji solistek. Jednak nawet jeśli zdobędzie medal, ceremonia wręczenia krążków się nie odbędzie.

Program dowolny solistek odbędzie się w czwartek o godzinie 11:00 czasu polskiego.

Więcej o: