Nagły zwrot akcji. CAS podjął niespodziewaną decyzję w sprawie dopingu Kamiły Walijewej

To już oficjalne! Kamiła Walijewa, łyżwiarka, u której wykryto doping, została dopuszczona do startu w rywalizacji solistek. Taką decyzję podjął Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).

To jedna z najgłośniejszych historii na zimowych igrzyskach w Pekinie. 15-letnia Kamiła Walijewa została pierwszą zawodniczką w historii igrzysk, która wykonała udanie poczwórny skok. Dzięki jej fenomenalnemu występowi rosyjscy sportowcy zgarnęli złoto. A raczej: mieli zgarnąć, bo do ceremonii medalowej nie doszło. W organizmie Rosjanki wykryto niedozwoloną substancję - trimetazydynę. Próbka została pobrana 25 grudnia, ale dopiero 8 lutego pojawił się wynik. Rosjanka była już jednak wtedy na igrzyskach olimpijskich. 

Zobacz wideo Wiemy, czemu Stoch nie zdobył medalu. "To mu się już zdarzało"

Piotr MichalskiMedal został na wirażu. Medalista igrzysk olimpijskich tłumaczy, co poszło nie tak w wyścigu Michalskiego

Szef Amerykańskiej Agencji Antydopingowej Travis Tygart skomentował sprawę w bardzo ostrych słowach. - Nie mówię, że to było zamierzone. Ale to nigdy nie powinno się wydarzyć. Absolutnie niewybaczalne jest to, że Walijewa mogła wystartować na igrzyskach. To katastrofalny błąd - powiedział Amerykanin, cytowany przez yahoo.com.

Tymczasowe zawieszenie zostało jednak uchylone przez RUSADA, czyli Rosyjską Federację Antydopingową. Od tej decyzji odwołały się MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski), a także WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) oraz ISU (Międzynarodowa Unia Łyżwiarska).

Piotr MichalskiMichalski o 0,03 s od medalu. Jaka szkoda. "Rezerwy były" i ten moment zachwiania

Ostateczną decyzję miał podjąć CAS. I Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu odrzucił wniosek o ponowne nałożenie tymczasowego zawieszenia. Tym samym Walijewa została dopuszczona do startu w rywalizacji solistek.

Historyczny triumf Rosjan

Rosjanie po raz drugi w historii zdobyli złoto drużynowe w łyżwiarstwie figurowym (przed czterema laty w Pjongczangu zdobyli srebrny medal). W Pekinie srebro wywalczyły Stany Zjednoczone, a brąz Japonia. Zawody solistek zaplanowano na wtorek 15 lutego.

Więcej o: