"Robił nagie zdjęcia zawodniczkom przez ponad dekadę". Skandal wstrząsnął kadrą USA

Amerykański Związek Narciarsko-Snowboardowy wszczął śledztwo w sprawie dwóch osób z amerykańskiej drużyny snowboardowej po tym, jak była olimpijka oskarżyła je o molestowanie seksualne i rasizm - przekazał USA Today.

Była snowboardzistka, Callan Chythlook-Sifsof, która była uczestniczką zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, opublikowała na swoim koncie w mediach społecznościowych wiadomość, w której oskarżyła trener Petera Foley'a, że robił "nagie zdjęcia zawodniczkom przez ponad dekadę". Dalej twierdziła, że Foley w 2014 roku wysyłał do niej i jej koleżanek z kadry komentarze o zabarwieniu seksualnym.

Zobacz wideo Wiemy, czemu Stoch nie zdobył medalu. "To mu się już zdarzało"

Skeletonistka Jelena Nikitina zdyskwalifikowana za doping w 2014 r.Olimpijka z Rosji ujawnia: Trwa wojna między naszymi

Była olimpijka zaatakowała również Hagena Kearney'a, amerykańskiego snowboardzistę, specjalizującego się w snowcrossie, o nękanie jej w 2014 roku rasistowskimi epitetami. - Na porządku dziennym używał słowa na "n" - powiedziała. Po tym, jak powiedziała mu, żeby przestał to robić, twierdzi, że Kearney wykrzykiwał słowo na "n" około 20 razy i żartował również z gwałtów na kobietach.

- Popełniłem błąd wiele lat temu i podjęto odpowiednie działania. Wyciągnąłem lekcję z tego błędu i teraz jestem lepszym człowiekiem - przyznał Kearney w wypowiedzi dla "NYT".

Była amerykańska snowboardzistka wysuwa poważne oskarżenia pod adresem dwóch osób. "Taka jest prawda"

O poważnych oskarżeniach wobec dwóch wyżej wymienionych osób Callan Chythlook-Sifsof napisała na swoim Instagramie. - Taka jest prawda. [...] Ludzie, których wymieniłam, zachowywali się toksycznie, ale prawda jest taka, że kultura w zespole chroniła to zachowanie. Znormalizowano rzeczy, które nie są w porządku. Inni sportowcy angażowali się w rasistowskie, mizoginistyczne zachowania, aktywnie uczestniczyli w dziwnej dynamice stworzonej przez Petera Foleya, który sprawił, że zawodniczki stały się ofiarami przemocy seksualnej - napisała Chythlook-Sitsof.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Do zarzutów odniósł się Peter Foley, który zaprzeczył, że takie sytuacje miały miejsce. - Byłem zaskoczony zarzutami. - Zaprzeczam im. Robiłem wszystko, co w mojej mocy, aby wspierać sportowców na igrzyskach olimpijskich - przyznał trener dla "The New York Times".

Serwis USA Today donosi, że rzecznik Amerykańskiego Związku Narciarsko-Snowboardowego, Tom Horrocks, skomentował poważne oskarżenia wobec trenera, mówiąc, że instytucja jest "świadoma ostatnich zarzutów" przeciwko Foleyowi.

- Traktujemy je bardzo poważnie i są one poddawane śledztwu - przekazał Harrocks w USA Today za pośrednictwem e-maila. I dodał: - Wątpliwości dotyczące wypowiedzi Hagena zostały rozwiązane i podjęto odpowiednie działania.

Piotr ŻyłaPolscy skoczkowie walczą o medal. Plan startów 14 lutego [ROZKŁAD]

Kearney wziął udział w zimowych igrzyskach olimpijskich 2022 w Pekinie, zajmując 17. miejsce w snowboardzie. Chythlook-Sifsof wspomniała, że musiała ujawnić te zarzuty. - Nie wiem, jak mówić o tym wszystkim. Skończyłam pisać o tych rzeczach i doceniam całe wsparcie - zakończyła na Instagramie.

Więcej o: