Cztery potęgi pewne ćwierćfinału turnieju hokeistów

Amerykanie, Szwedzi, Finowie i Rosjanie zapewnili sobie awans bezpośrednio do ćwierćfinału turnieju hokeistów na igrzyskach olimpijskich w Pekinie! Pozostałe zespoły biorące udział w tych rozgrywkach o ostatnie cztery miejsca powalczą w barażach.

Turniej hokeja na lodzie ma dość specyficzny format. Do fazy pucharowej awansuje bowiem wszystkie dwanaście zespołów biorących udział w rozgrywkach. Faza grupowa, gdzie były one podzielone na trzy grupy, zadecydowały jedynie o tym, które drużyny bezpośrednio awansują do ćwierćfinału, a które będą musiały o ten ćwierćfinał powalczyć w dodatkowym barażu.

Zobacz wideo Kubacki potrafi wstawać z kolan. "Większość zawodników by się nie podniosła"

Znamy pierwszych ćwierćfinalistów. Pozostali powalczą w barażach

Przed niedzielnymi spotkaniami pewna awansu była jedynie reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, która wygrała grupę B z Danią, Czechami i Szwajcarią. 

W niedzielnym hicie pomiędzy Finlandią a Szwecją obie drużyny mogły sobie zapewnić bezpośrednią promocję do ćwierćfinału. Warunkiem do tego było doprowadzenie do dogrywki. Przez dwie tercje na dodatkowy czas gry nic nie wskazywało. Szwedzi pewnie prowadzili 3:0 po golach Wallmarka, Bengtssona i Landera.

W ostatniej tercji jednak Finowie przeprowadzili efektowny pościg. Przez 15 minut trzeciej tercji stać ich było tylko jednego gola autorstwa Hartikainena, ale w ostatnich pięciu minutach dwiema bramkami do remisu doprowadził Pakarinen. Co więcej, w dogrywce Finlandia poszła za ciosem, za sprawą Harriego Pesonena wygrała 4:3 i to ona wygrała grupę C. Dla Szwedów to jednak żaden problem, bo z siedmioma punktami zapewnili sobie oni awans do ćwierćfinału igrzysk jako najlepsza drużyna z drugich miejsc.

Grupę A z kolei wygrali Amerykanie i to z kompletem punktów. Potrzebna była im do tego przynajmniej dogrywka w spotkaniu z Niemcami, ale zespół Davida Quinna nie pozostawił wątpliwości. Choć to Niemcy już po dwóch minutach otworzyli wynik spotkania po golu Hagera, to jednak później na lodzie rządzili reprezentanci Stanów Zjednoczonych. 

Po bramkach Kampfera, Kniesa i Smitha reprezentacja USA prowadziła już w trzeciej tercji 3:1 i choć Niemcy golem Kuhnhackla na dwie minuty przed końcem złapali kontakt, to na wyrównanie zabrakło już czasu. Amerykanie zwyciężyli 3:2, odnosząc trzecie zwycięstwo na tym turnieju. 

W pozostałych niedzielnych spotkaniach Kanada rozbiła Chiny 5:0, a Słowacja Łotwę 5:2.

W meczach barażowych Kanada ponownie zmierzy się z Chinami, Czechy ze Szwajcarią (w grupie 2:1 po karnych). Ponadto Dania zagra z Łotwą, a Słowacja z Niemcami. Wszystkie te spotkania odbędą się we wtorek 15 lutego. 

Potencjalne pary ćwierćfinałowe:

1. USA - Słowacja/Niemcy
2. Finlandia - Czechy/Szwajcaria
3. Rosyjski Komitet Olimpijski - Dania/Łotwa
4. Szwecja - Kanada/Chiny

Więcej o: