Tyle zarabiają mistrzowie olimpijscy. Polacy mają czego zazdrościć

Dawid Kubacki za brązowy medal olimpijski na normalnej skoczni otrzyma 50 tysięcy złotych premii. To od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Za złoty medal dostałby 120 tysięcy. Polska nie jest jednak w czołówce państw świata, która najbardziej obficie wynagradza sportowców za olimpijskie sukcesy.

 Od ponad tygodnia sportowcy rywalizują w ramach zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Marzeniem każdego z nich jest wywalczenie medalu, by dzięki temu zapisać się w historii sportu. Zajęcia miejsca w najlepszej trójce oznacza też całkiem spory zastrzyk gotówki.

Zobacz wideo 50 lat od skoku po złoto. Fortuna: Po sprzedaży medalu odniosłem kolejny sukces

Tyle świat płaci medalistom olimpijskim. 

W przypadku polskich sportowców za sięgnięcie po złoty medal PKOl wypłaci 120 tysięcy złotych. Za srebro można zarobić 80 tysięcy złotych, a za brąz 50 tysięcy złotych. Na razie komitet nie ma zbyt wielkiego wydatku, bo dotąd jedynie Dawid Kubacki stanął na olimpijskim podium. Skoczek zdobył brązowy "krążek" za trzecie miejsce w konkursie na normalnej skoczni. 

Karl GeigerSadriejew odpala bombę ws. Geigera. Wymowne zdjęcie. "Zasady? Miło"

 A jakie nagrody finansowe otrzymują sportowcy w innych państwach na świecie? W Stanach Zjednoczonych za tytuł mistrza olimpijskiego można zarobić 37 500 dolarów. Za srebro sportowcy otrzymują 22,500 dolarów, a za brąz 15,000. Całkiem sporo można zarobić w Honkongu, gdzie za złoto otrzymuje się 642,000 dolarów. W Turcji natomiast 383,000 dolarów. 

W Bułgarii za medal z najcenniejszego kruszcu można zarobić 143 tys. dolarów, a we Włoszech 201 tys. Węgrzy najlepszemu sportowcowi igrzysk wypłacają 156 tys., drugiemu 111 tys., a trzeciemu 89 tys. Nasi południowi sąsiedzi - Czesi - za olimpijskie złoto płacą 110 tys., Cypr 168 tys., Łotwa 159 tys. za indywidualny triumf oraz 477 do podziału dla zwycięskiej drużyny. Litwa z kolei nagradza najlepszych rodaków na igrzyskach kwotą 143 tys., Estonia za złoto płaci 112 tys., a Kosowo 123 tys.

Ciekawe rozwiązanie mają też Malezyjczycy. Za olimpijskie zwycięstwo zawodnik otrzymuje 238 tys., ale na tym nie koniec. Dodatkowo mistrz olimpijski ma zapewnioną comiesięczną wypłatę 1,200 dolarów do końca życia. 

Łatwo zauważyć, że polskie nagrody są najniższe. Jeśli premię za złoty medal przeliczymy na dolary, to wychodzi niespełna 30 tysięcy.

Więcej o: