Amerykańska telewizja oskarżona o seksizm. Wielka krytyka po ujęciach Shiffrin

Amerykańska telewizja NBC odpiera zarzuty o brak empatii i seksizm wobec Mikaeli Shiffrin. Taka krytyka spłynęła na nadawcę po tym, jak relacjonował porażkę narciarskiej gwiazdy podczas igrzysk w Pekinie.

Mikaela Shiffrin to jedna z największych gwiazd zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Amerykanka przyleciała do Chin z nadzieją na kolejne sukcesy w swojej karierze, ale zawiodła. Jedna z najlepszych narciarek alpejskich w historii nie ukończyła pierwszych przejazdów w gigancie i slalomie. W piątek zajęła dopiero 9. lokatę.

Zobacz wideo

Amerykańska stacja NBC oskarżana o seksizm po transmisjach z narciarstwa alpejskiego

Po tym, jak wypadła z trasy podczas drugiej z wyżej wymienionych konkurencji, długo siedziała załamana na stoku. Wszystko przez około 20 minut filmowała amerykańska telewizja NBC. Później stacja wyemitowała wywiad z Shiffrin, dokładnie pokazując łzy na twarzy alpejskiej gwiazdy. 

Apoloniusz Tajner, prezes PZNTajner rozwiązał poważny problem polskiej kadry. "Johaug biega w takim trybie"

Telewizyjne kadry spotkały się z ogromną krytyką w mediach społecznościowych. Według niektórych internautów nagrania były bezduszne i seksistowskie. Sporo osób przywołało przykład Simone Biles, czyli utytułowanej amerykańskiej gimnastyczki, która musiała wycofać się z igrzysk w Tokio z powodu obaw o zdrowie psychiczne.

Szefostwo NBC szybko odpowiedziało na zarzuty. Molly Solomon, producent wykonawczy transmisji olimpijskiej, uzasadniła swoje stanowisko w wywiadzie dla agencji informacyjnej AP. - Jako nadawca olimpijski mamy obowiązek uchwycić takie momenty – powiedziała, dodając, że takie transmisje nie są zaplanowane.

Salomon nie zgodziła się też ocenami o rzekomym braku empatii w przekazie z trudnego momentu dla Shiffrin. W jej mniemaniu oskarżenie o seksizm również jest niesłuszne.

- Teraz jesteśmy w 2022 roku i mamy podwójne standardy w relacjach o kobietach - stwierdziła  producent NBC. Uważa też, że sport kobiet należy analizować z tej samej perspektywy, co męski. - Myślałam o tym od dawna. Jeśli Joe Burrow lub Matthew Stafford (rozgrywający NFL) znajdują się na linii bocznej 22 minuty po Super Bowl, mogę się założyć, że kamery pozostaną włączone - podkreśliła Salomon.

Mikaela Shiffrin to jedna z najwybitniejszych zawodniczek w historii narciarstwa alpejskiego. W swojej karierze zdobyła już dwa złote medale olimpijskie, a także sześć złotych medali mistrzostw świata. W styczniu tego roku, wygrywając swój 47. slalom w karierze, pobiła 35-letni rekord Ingemara Stenmarka w największej liczbie zwycięstw w ramach jednej konkurencji. Łącznie wygrała już 73-krotnie w zawodach w ramach Pucharu Świata.

Więcej o: