Jest pierwszy przypadek dopingu na igrzyskach. Nawet nie zdążył wystartować

Wykryto pierwszy przypadek dopingu na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Saveh Shemshaki został pierwszym sportowcem, którego wyniku testu na obecność niedozwolonych substancji dał wynik pozytywny. Irańczyk będzie mógł jeszcze odwoływać się od do Sportowego Sądu Arbitrażowego.

Saveh Shemshaki miał wystartować już na swoich trzecich igrzyskach olimpijskich. Stać się może jednak inaczej. Irański narciarz otrzymał pozytywny wynik testów na obecność środków dopingujących i tylko "próbka B" może go jeszcze uratować. 

Zobacz wideo Stracona szansa na medal. "Wydaje się, że misja Kruczka powoli dobiega końca"

Saveh Shemshaki pierwszym sportowcem igrzysk olimpijskich w Pekinie złapanym na dopingu

Reprezentant Iranu w narciarstwie alepejskim został tymczasowo zawieszony po tym, jak w poniedziałek w Pekinie uzyskał pozytywny wynik testu na steryd aneboliczny. Oznacza to, że Saveh Shemshaki nie może rywalizować, trenować, ani brać udziału w jakiejkolwiek aktywnościach podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Sportowiec został poinformowany o sprawie i został tymczasowo zawieszony do czasu jej rozwiązania zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym i Przepisami Antydopingowymi MKOl mającymi zastosowanie do Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022" - brzmi oświadczenie Międzynarodowej Agencji Testowej (ITA). 

Narciarz może zażądać jeszcze analizy "próbki B"

36-latek może odwołać się jeszcze do Sportowego Sądu Arbitrażowego i „zażądać analizy próbki B". Tylko jej negatywny wynik może sprawić, że Irańczyk zostanie jednak dopuszczony do startu na swoich trzecich igrzyskach olimpijskich

Saveh Shemshaki po raz pierwszy na najważniejszej imprezie czterolecia pojawił się w Vancouver. Następnie wystartował również w Soczi, gdzie wybrano go chorążym. W Rosji uzyskał najlepszy wynik - zajął 31. miejsce w slalomie.

 

Wraz z narciarką Atefeh Ahmadi, był jednym z dwóch sportowców, którzy mieli reprezentować Iran na igrzyskach w Pekinie. Dziś podano również wiadomość, iż u 15-letniej złotej medalistki igrzysk olimpijskich również wykryto niedozwolone substancje

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.