Ile wynosi emerytura olimpijska? Tyle Dawid Kubacki może otrzymywać po zakończeniu kariery

Ile wynosi emerytura olimpijska? Kilku polskich olimpijczyków, którzy teraz startują w Pekinie, może już na nią liczyć, a w tym gronie znajduje się Dawid Kubacki. Świadczenie nie jest znacząco wyższe od wysokości średniej emerytury w Polsce, tym bardziej w porównaniu do regularnych zarobków zawodowych sportowców.

Olimpijczycy po zakończeniu kariery mogą liczyć na olimpijską emeryturę. Świadczenie wypłacane na podstawie ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku, a podstawowym warunkiem do jej otrzymania jest zdobycie przynajmniej jednego medalu olimpijskiego. Emerytura jest adresowana do sportowców, którzy ukończyli 40 lat, a w przypadku zdobycia krążka przed wejściem w życie wspomnianej ustawy - 35 lat. 

Zobacz wideo Kubacki potrafi wstawać z kolan. "Większość zawodników by się nie podniosła"

Ryoyu Kobayashi i Stefan Horngacher Trener Kobayashiego wbija szpilę Horngacherowi. To może go zaboleć

Ile wynosi emerytura olimpijska? Nieco więcej niż średnia emerytura w Polsce

Wysokość świadczenia ustalana jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej i przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej przez 1,4. W 2021 roku kwota bazowa wyniosła 2 031,96 złotych. Emerytura olimpijska wynosiła rok temu dokładnie 2 844,74 zł na rękę. 

Jej wartość jest zatem niewiele wyższa od przeciętnej emerytury w Polsce, która w 2020 roku wyniosła około 2 500,00 zł. Warto dodać, że od tej emerytury nie jest pobierany podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenia zdrowotne lub społeczne. Świadczenie przysługuje dożywotnio i wypłacane jest co miesiąc.

Aby je otrzymać, należy po prostu złożyć wniosek w  Ministerstwie Sportu i Turystyki. Co warto podkreślić, kolor oraz ilość medali nie mają wpływu na wysokość emerytury, która jest stała dla wszystkich nagrodzonych olimpijczyków.

Polska legenda wręczyła medal Dawidowi Kubackiemu. Piękne obrazki Polska legenda wręczyła medal Dawidowi Kubackiemu. Piękne obrazki

Dawid Kubacki poza emeryturą otrzyma również gratyfikację finansową za swój medal

Przypomnijmy, że Dawid Kubacki swój pierwszy medal olimpijski wywalczył już cztery lata temu podczas igrzysk w Pjongczangu. Wówczas Polak wraz z kolegami sięgnął po brąz w konkursie drużynowym i już wtedy zapewnił sobie olimpijską emeryturę. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Polski Komitet Olimpijski od lat nagradza finansowo sportowców, którzy zdobywają medale olimpijskie. W tym przypadku jednak wysokość nagród zależy od koloru krążka oraz tego, czy został zdobyty indywidualnie, czy drużynowo. Nasz skoczek za brąz otrzyma 50 tys. złotych. 

Kubacki zostanie również nagrodzony przez ministerstwo sportu, podobnie jak i trener naszej kadry, czyli Michal Doleżal. O szczegółach dotyczących kwot za olimpijskie medale szerzej przeczytacie tutaj

Krzysztof Biegun Krzysztof Biegun ocenia decyzję FIS. "Są równi i równiejsi"

Więcej o: