Chińskie kuriozum. Przekroczył metę jako drugi, a ma złoty medal

Chińczyk Ziwei Ren został mistrzem olimpijskim w short tracku na dystansie 1000 metrów. Reprezentant gospodarzy triumfował, mimo że linię mety przekroczyl jako drugi.

Walka o złoty medal w short tracku mężczyzn na dystansie 1000 metrów trwała do ostatniej chwili. Tuż przed linią mety złoty medal wywalczył reprezentant Węgier - Shaolin Sandor Liu - który wyprzedził Chińczyka - Ziwei Rena. Węgier, którego ojciec jest Chińczykiem, triumfował, mimo że na ostatnich centymetrach rywalizacji Ren zdawał się go nieprzepisowo popychać.

Zobacz wideo Stracona szansa na medal. "Wydaje się, że misja Kruczka powoli dobiega końca"

Mimo wątpliwości dotyczących zdarzeń na finiszu to nie Ren, a Liu został zdyskwalifikowany. Sędziowie dopatrzyli się nielegalnego blokowania rywala w wykonaniu Węgra kilka chwil wcześniej. Złożony przez gospodarzy protest doprowadził do tego, że złoty medal zdobył Ren, srebrny jego rodak - Wenlong Li - a brązowy brat zdyskwalifikowanego Liu - Shaoang Liu.

Walka o medale na tym dystansie była niesamowicie zażarta, pełna dramaturgii oraz niespodzianek. We wcześniejszej fazie rywalizacji lodowisko na noszach opuścił Koreańczyk Park Jang-hyuk, który ucierpiał w zderzeniu zawodników. Lider światowego rankingu - Pascal Dion - odpadł w ćwierćfinale, a rekordzista świata - Hwang Dae-heon - tak samo jak Liu został zdyskwalifikowany za nielegalny kontakt z rywalem. W obu przypadkach sędziowie nie podali szczegółów decyzji.

Chińczyk mistrzem olimpijskim w short tracku na 1000 metrów

Dla Koreańczyków to kolejna kontrowersja, po tym jak ich zawodnik - Kwak Yoon-gy - skrytykował sędziów i oskarżył ich o stronniczość po sobotniej sztafecie mieszanej, w której triumfowali Chińczycy. Tym razem zawodnicy nie zdecydowali się jednak na podobne zachowanie.

- To była bardzo twarda rywalizacja. Było w niej mnóstwo zwrotów akcji. Każdy zasłużył na medal - powiedział srebrny medalista, Li. - Nie jesteśmy sędziami i nic nie możemy zrobić. Zostańmy przy tym, że był to bardzo emocjonujący wyścig od początku do końca - dodał brat zdyskwalifikowanego Shaolina Liu.

- Co powiedziałem bratu? Że jestem z niego dumny i by trzymał głowę wysoko, bo był świetny, a takie rzeczy zdarzają się w short tracku. Zaraz nastanie nowym dzień, a z nim nowe wyzwania. Wrócimy silniejsi - zakończył.

Wyniki finału short tracku na 1000 metrów mężczyzn:

  1. Ziwei Ren (Chiny) 1:26.78
  2. Wenlong Li (Chiny) 1:29.93
  3. Shaoang Liu (Węgry) 1:35.71
  4. Dajin Wu (Chiny) 1:42.96
  5. Shaolin Sandor Liu (Węgry) - dyskwalifikacja
Więcej o:
Copyright © Agora SA