Historia dzieje się na naszych oczach. Nigdy nie było lepszej zawodniczki. "Królewna"

Wielkie chwile Ireen Wust na igrzyskach w Pekinie! Holenderska łyżwiarka zdobyła złoty medal olimpijskich, pobijając przy tym olimpijski rekord na dystansie 1500 metrów. To jej szósty złoty krążek w karierze - Wust jest pierwszą atletką w historii, która triumfowała na pięciu kolejnych igrzyskach - zimowych lub letnich.

Ireen Wust niczym dobre wino - im starsza, tym lepsza. 35-latka udowodniła to na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Holenderka wygrała wyścig indywidualny w łyżwiarstwie szybkim na 1500 metrów. Drugie miejsce, ze stratą pół sekundy, zajęła Japonka Miho Takagi. Brąz trafił w ręce Antoinette de Jong, rodaczki Wust. 

Zobacz wideo

Pekin 2022. Rekord, rekord, rekord. Ireen Wust nie ma sobie równych w łyżwiarstwie szybkim

Ireen Wust dojechała na metę z czasem 1:53.28, co jest olimpijskim rekordem w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów. Osiągając ten wynik Holenderka stała się najstarszą mistrzynią olimpijską w jakiejkolwiek dyscyplinie łyżwiarskiej.

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl 

"Holenderska królewna łyżwiarstwa szybkiego" - tak nazwał Wust serwis Eurosportu. Holenderka jest łyżwiarką wyjątkową, ale bardziej od liczby zdobytych olimpijskich medali (sześć złotych, a w sumie 12), zadziwia jej regularność i sportowa długowieczność. Wust jest pierwszą sportsmenką w historii, która wygrywała konkurencję indywidualną na pięciu kolejnych igrzyskach - zimowych lub letnich.

To tak niesamowite, że warto wyliczyć tytuły jeden po drugim: złoto w Turynie w 2006 roku (3000 m); złoto w Vancouver w 2010 (1500); złoto w Soczi w 2014 (3000 m plus jeszcze mistrzostwo drużynowe), złoto w Pjongczangu w 2018 (1500). I teraz, jak zwykle, złoto na 1500 m w Pekinie.

Opisane wyżej sukcesy nie są jedynymi, jakie wywalczyła Ireen Wust na zimowych igrzyskach olimpijskich. Obok złotych medali na wielu z tych pięciu imprez pojawiały się srebra oraz jeden brąz (Turyn, 2006). Najbardziej obfite były zawody w Soczi, do dwóch złotych medali dołożyć trzeba aż trzy srebrne, które 35-latka zgarnęła w kategorii indywidualnej na 1000, 1500 i 5000 metrów. Z Pjongczangu wróciła z dwoma srebrami na 3000 metrów oraz drużynowo. 

Długo można by wymieniać pozostałe sukcesy Ireen Wust. Holenderka wielokrotnie triumfowała w łyżwiarstwie szybkim na mistrzostwach świata na kilku dystansach, na mistrzostwach świata i Europy w wieloboju oraz dwukrotnie w zawodach Pucharu Świata.

Więcej o: