15-latka zachwyciła w Pekinie i przeszła do historii. "To było przepiękne" [WIDEO]

Zaledwie 15-letnia łyżwiarka Kamiła Walijewa przeszła do historii igrzysk olimpijskich. Jako jedna z pierwszych wykonała potrójnego axla - uznawanego za najtrudniejszy skok w łyżwiarstwie figurowym.

Kamiła Walijewa to rosyjska łyżwiarka figurowa. Jest mistrzynią Europy z tego roku. Walijewa jest rekordzistką świata w programie krótkim kobiet i punktacji łącznej. W swojej karierze ustanowiła już dziewięć rekordów świata.

Zobacz wideo PZN reaguje na medal. Co z przyszłością Doleżala?

Takie buty Wojciech Fortuna chciałby sprezentować Stefanowi HorngacherowiMistrz olimpijski drwi z Horngachera. Już czeka z prezentem. "Gumioki-filcoki"

Zaledwie 15-letnia łyżwiarka jest faworytką do olimpijskiego złota. Znakomicie spisała się podczas swojego debiutu olimpijskiego. Jej występ wzbudził zdumienie rywalek i koleżanek z drużyny, którzy chwalili jej talent i atletyczną dojrzałość.

W dodatku Kamiła Walijewa została czwartą zawodniczką w historii igrzysk olimpijskich, która podczas swojego występu zrobiła potrójny axel, który jest uznawany za najtrudniejszy skok w łyżwiarstwie. - To było przepiękne - powiedział komentator.

 

Wcześniej dokonały tego tylko Japonki: Midori Ito (1988 na igrzyskach w Calgary), Mao Asada (2010 w  Vancouver) oraz Amerykanka Mirai Nagasu (2018, Pjongczang).

W konkursie w Pekinie startuje też zaledwie rok starsza od Rosjaniki - Amerykanka Alysa Liu. Obie te zawodniczki nie są jednak najmłodsze w historii igrzysk olimpijskich. Najmłodsza uczestniczka wystartowała w zimowych igrzyskach olimpijskich w 1932 roku w Lake Placid w USA.

 

Brytyjka Cecilia Colledge miała wówczas 11 lat i 73 dni. Zajęła ósme miejsce. Cztery lata później na igrzyskach olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen wywalczyła srebrny medal. - W sumie w historii igrzysk startowały aż cztery 11-letnie zawodniczki - czytamy w Fox SportS.

Jacek Kurski tweetuje o medalu Dawida KubackiegoJacek Kurski reaguje na medal Kubackiego. Szczyt bezczelności

Dalsza rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym już w poniedziałek, 7 lutego. W tej dyscyplinie w Pekinie zobaczymy polską solistkę Jekaterinę Kurakową i parę taneczną: Natalia Kaliszek-Maksym Spodyriew.

Więcej o: