Adam Małysz ocenił skoki Polaków w kwalifikacjach. "Nad bulą go troszkę zmieszało"

Jakub Balcerski
Trzecie miejsce Piotra Żyły dało nadzieję, 36. pozycja Kamila Stocha przestraszyła. Po kwalifikacjach nastroje u Polaków są mieszane. - Tam były przede wszystkim kiepskie warunki - tłumaczy słabszy skok Stocha dla Sport.pl Adam Małysz. Z próby Żyły też nie jest do końca zadowolony.

Polacy w sobotnich kwalifikacjach spisali się nieźle, choć nie były to ich najlepsze, ani nawet satysfakcjonujące skoki. Do konkursu awansowali wszyscy czterej, ale to nie była wielka sztuka - wsytarczyło skoczyć powyżej 68 metrów. 102,5 metra pozwoliło Piotrowi Żyle na zostanie najlepszym z Polaków, najgorszym był za to Kamil Stoch, który uzyskał zaledwie 83,5 metra.

Zobacz wideo

Stoch dopiero 36. w kwalifikacjach. Małysz ocenia: Trudno dopatrzeć się drastycznych błędów

Pojawiły się podejrzenia, że Stocha lekko skręciło w powietrzu, niedaleko za progiem. Byłby to problem, który już pojawiał się w jego skokach w tym sezonie. Na inny aspekt skoku Polaka uwagę zwraca Adam Małysz, dyrektor skoków narciarskich w PZN. - Tam były przede wszystkim kiepskie warunki - mówi w rozmowie dla Sport.pl. - Po Kamilu skakał Peter Prevc, który ostatnio błyszczał na treningach i też miał gorszy skok, wylądował nawet za nim. Trudno jest tutaj dopatrzeć się drastycznych błędów. Warunki naprawdę były złe - dodaje.

Beijing Olympics PreviewChińczycy wydali dziesiątki milionów na bubel? Olimpijski koszmar na horyzoncie

- Może lekko gdzieś Kamila skręciło, ale w takich warunkach zawsze jest ciężko. Wychodzą takie drobne błędy. Kamil sam się wypowiadał na ten temat i mówił właśnie o drobnych błędach, które jednak dużego znaczenia nie miały. To wiatr miał największy wpływ na jego skok - uważa Małysz. Stoch zakończył kwalifikacje dopiero na 36. miejscu. Wyżej był Dawid Kubacki (szesnaste miejsce, 94 metry) i Stefan Hula (27. miejsce, 90,5 metra).

Małysz chwali Żyłę, ale zauważa miejsce do poprawy. "Troszkę go zmieszało"

Za to Piotra Żyłę wyprzedziło tylko dwóch zawodników: Norwegowie Marius Lindvik i Robert Johansson. - Oddał dobry skok. Nad bulą go troszkę zmieszało w locie, nie miał stabilności. Na dole miał naprawdę dobre warunki, więc był w stanie odlecieć - opisuje Małysz. 

Świetny wynik Piotra Żyły w kwalifikacjach w Pekinie. Stoch? Duże rozczarowanieŚwietny wynik Piotra Żyły w kwalifikacjach w Pekinie. Stoch? Duże rozczarowanie

Świetny wynik Żyły jednak nie dziwi - to w końcu mistrz świata z normalnej skoczni w Oberstdorfie. Na igrzyskach olimpijskich dostaje jednak dopiero drugą szansę startu i to pierwszą w karierze na mniejszym z obiektów olimpijskich. Do tej pory w jedynym swoim indywidualnym konkursie był dopiero 34. w Soczi. 

Pekin 2022. Skoki narciarskie. Czwórka Polaków powalczy o medale. Kiedy konkurs olimpijski? [TRANSMISJA]Pekin 2022. Skoki narciarskie. Czwórka Polaków powalczy o medale. Kiedy konkurs olimpijski? [TRANSMISJA]

W niedzielę rywalizacja w Zhangjiakou rozpocznie się od godziny 11, kiedy zaplanowano serię próbną. Godzinę później start pierwszej serii walki o medale na normalnej skoczni. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: