Sensacyjny medalista igrzysk w skokach? Już przeskakuje faworytów. "A dlaczego nie?"

Dominik Wardzichowski
Danił Sadriejew robi furorę w trakcie treningów na normalnej skoczni i przeskakuje wielkich faworytów igrzysk olimpijskich. Ale czy 18-letni Rosjanin może zostać największą sensacją rywalizacji skoczków?
Zobacz wideo Sensacyjny kandydat do medalu IO w skokach

- A dlaczego nie? - pytał Krzysztof Leja, polski skoczek narciarski, w programie Sport.pl LIVE, gdy zapytaliśmy go o sensacyjny medal dla Daniła Sadriejewa w olimpijskim konkursie skoków na normalnej skoczni. Dlaczego sensacyjny? Bo aktualnie 33. skoczek klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest absolutnym objawieniem pierwszych treningów na skoczni w Zhangjiakou. Skacze równo, dobrze technicznie i przede wszystkim daleko. - Może się okazać, że Puchar Świata nie będzie miał żadnego znaczenia, że nagle wystrzeli ktoś z drugiego szeregu i zaatakuje podium. A jednym z takich skoczków może być właśnie Sadriejew - zauważa nasz ekspert.

Granerud, Stoch i Sadriejew najlepsi w treningach

Takie prognozy nie są bezpodstawne. Gdyby medale dla skoczków w Pekinie były wręczane po sześciu sesjach treningowych na normalnej skoczni, to 18-letni Rosjanin już cieszyłby się z brązu. Sadriejew oddał pięć skoków, a jego średnia to 55,2 pkt. Lepsi byli tylko Kamil Stoch - 55,7 pkt w czterech skokach i Halvor Egner Granerud - 58,9 pkt w trzech skokach. Danił Sadriejew wypadł znacznie lepiej niż typowani do czołowych miejsc jeszcze przed igrzyskami: Ryoyu Kobayashi czy Karl Geiger.

Stoch faworytem w walce o medal. Klasyfikacja skoków w Pekinie nie pozostawia wątpliwościStoch faworytem w walce o medal. Klasyfikacja skoków w Pekinie nie pozostawia wątpliwości

- Te wyniki są bardzo dziwne. W czołówce nie ma wielkich faworytów: Lindvika, Kobayashiego i Geigera. Bardzo słabo skacze Markus Eisenbichler, więc pozycja Niemców przed konkursem na normalnej skoczni nie jest mocna. Kto wie, może te protesty Stefana Horngachera ws. sprzętu polskich skoczków zdestabilizowały nie naszych zawodników, a właśnie Niemców - mówił w programie Sport.pl LIVE Piotr Majchrzak.

 

Stefan Hula i Dmitrij Wasiljew coś o tym wiedzą

A Sadriejew? - Skacze równo, skacze daleko i nie jest sam, bo jeszcze z Rosjan nieźle prezentuje się Jewgienij Klimow. Do formy wracają też Peter Prevc, czy Stefan Kraft, a przecież jeszcze kilka tygodni temu nawet nie rozważalibyśmy ich nazwisk w kontekście walki o medale na igrzyskach olimpijskich. Ale to są skoczkowie, którzy potrafią zmobilizować się na najważniejszą imprezę sezonu, nawet jak rywalizacja w Pucharze Świata nie układa się po ich myśli - dodał dziennikarz Sport.pl.

Czy tych wielkich mistrzów zaskoczy 18-latek z Tatarstanu? Jeżeli po udanych treningach poukłada sobie wszystko w głowie, to nie jest bez szans. Pewności siebie odmówić mu nie można. W krótkiej ankiecie na oficjalnej stronie igrzysk w Pekinie stwierdził, że jego olimpijskim bohaterem będzie... on sam za 10 lat. Odważna zapowiedź jak na 18-latka, który w Pucharze Świata właściwie nie zaistniał. Ale igrzyska to igrzyska, a na nich nawet prowadzenie po pierwszej serii nie daje gwarancji medalu. Stefan Hula i Dmitrij Wasiljew coś o tym wiedzą.

Specjalne odcinki Sport.pl LIVE w trakcie IO w Pekinie

Jeśli szukacie pogłębionych analiz, opinii ekspertów, to już teraz zapraszamy na odcinki specjalne programu Sport.pl LIVE w trakcie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Będą opinie, analizy i gorące komentarze, a wszystko w studiu z nową oprawą wizualną. Bądźcie z nami na Sport.pl i Gazeta.pl! A plan najbliższych programów wygląda tak:

  • Sobota (05.02), godz. 11:00
  • Niedziela (06.02), godz. 14:00
Więcej o: