Awantura o miejsca na igrzyskach. 11-krotna mistrzyni żąda zmiany władz

Holandia w tym roku wystawi 41 sportowców w igrzyskach olimpijskich, o 8 więcej niż cztery lata temu w Pjongczangu. Na starcie zabraknie jednak Isabelle Haansen, 11-krotnej mistrzyni Holandii, która spełniła międzynarodowe wymogi, ale zdaniem jej krajowego związku to było za mało, aby mogła wystartować w Pekinie.

Isabelle Haansen już po raz trzeci w swojej karierze spełniła międzynarodowe wymogi, by wystąpić na igrzyskach olimpijskich. I podobnie jak w Soczi w 2014 roku oraz Pjongczangu w 2018 roku, holenderska federacja uznała, że nie spełniła krajowych wymogów i nie wystąpi na igrzyskach w Pekinie. Holenderka tuż przed igrzyskami znajdowała się na 14. miejscu w światowym rankingu, ale to okazało się za mało.

Zobacz wideo Horngacher rozpętał prawdziwą wojnę tuż przed IO. "Perfidne zbliżenia"

Haansen nie ukrywała rozczarowania faktem i odwołała się od decyzji Holenderskiego Związku Narciarskiego, ale to nie przyniosło zmiany decyzji. - To jak emocjonalny rollercoaster. Od zdobycia nadziei, a potem jej zmiażdżenia - powiedziała 11-krotna mistrzyni Holandii, która w Pekinie miała rywalizować w narciarskich halfpipe, w rozmowie z Deutsche Welle.

DLOKA\SportZłe wiadomości dla mistrza Norwegii. Wciąż nie może wylecieć do Pekinu

Holenderski Związek Narciarski tłumaczy swoje decyzje

Holenderka czuje się szczególnie sfrustrowana faktem, że holenderski związek zrobił wyjątki dla dwóch sportowców, którzy zostali dotknięci pandemią COVID-19. Jej zdaniem, pandemia utrudniła jej osiąganie dobrych wyników jeszcze bardziej niż innym. - W tym roku zrobiono wyjątki z powodu COVID-19, gdyż pandemia dotknęła wielu sportowców. Nie mogliśmy startować w tylu zawodach, co zwykle. Ale uznałam to za coś dziwnego, że nie zrobiono mi wyjątku, zwłaszcza że byłam dotknięta pandemią jeszcze bardziej niż inni - podkreśliła Haansen.

Dyrektor generalny Holenderskiego Związku Narciarskiego wytłumaczył tę decyzję w rozmowie z Deutsche Welle. - Isabella była dotknięta pandemią tak jak inni. Wybraliśmy pozostałych dwóch sportowców na podstawie ich wyników i ich szans na dotarcie do finału. Traktowaliśmy całą trójkę jednakowo. To nic osobistego wobec Isabelle, ale nie spełniła krajowych wymagań, a na podstawie jej wyników uznaliśmy, że nie jest nawet blisko rywalizacji w finale - przyznał Fritz Avis.

Nowy kask Kamila StochaWyjątkowy kask Kamila Stocha. "Poczekajcie, aż zdejmie gogle"

- Mamy wielu sportowców, których nie wspieramy, ale nie dlatego, że nie chcemy, ale dlatego, że nie mamy pieniędzy na wszystkie dyscypliny. Chcę pomóc wszystkim spełnić ich olimpijskie marzenia, ale musimy być realistami. Narciarski halfpipe to bardzo mały sport - zakończył Avis.

Haansen: Ludzie u władzy są skupieni tylko na medalach

Hanssen postanowiła zabrać głos, publikując post na LindkedIn. - Nie jestem najlepszą narciarką halfpipe i nie mam potencjału medalowego, ale zasługuję na miejsce na igrzyskach - napisała Holenderka. Co więcej, zwróciła uwagę na inny problem panujący w holenderskim narciarstwie. - Nie można spodziewać się medalu, jeśli się w niego nawet nie inwestuje. Nic się nie zmieni, dopóki osoby odpowiedzialne za Holenderski Związek Narciarski nie przejdą na emeryturę i nie pojawią się nowi, młodsi ludzie, którzy są bardziej związani z dyscypliną, by zająć ich miejsce. Ludzie u władzy są teraz skupieni tylko na medalach i dyscyplinach, które im się podobają - dodała.

Weronika Nowakowska na mecie biegu sztafetowego. XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018, 22 lutego 2018W Pjongczangu zasłynęła zdaniem: "W d***e byliście i g***o widzieliście". Teraz radzi kibicom

Haansen jest zdania, że w igrzyskach chodzi jednak o coś więcej niż tylko walka o medale. - Skupianie się na sporcie z potencjałem medalowym pozostawia wielu sportów w cieniu. To jest sprzeczne z duchem olimpijskim, który polega na łączeniu sportowców, sportu i kultur - zakończyła Holenderka.

Więcej o: