Andrzej Duda podpisał ustawę o igrzyskach. Sasin wyda setki milionów

Dominik Senkowski
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. igrzysk europejskich 2023. Kraków ma otrzymać 160 mln złotych na przygotowania do imprezy. Zdaniem opozycji to zdecydowanie za mało.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski długo czekał na ten moment - w piątek Andrzej Duda popisał specustawę o wsparciu przygotowań do organizacji igrzysk europejskich. Najwyższy czas, bo do rozpoczęcia imprezy postało raptem półtora roku. Sportowcy z 50 krajów przyjadą do Polski już w czerwcu 2023 roku (21 czerwca - 2 lipca).

Gospodarzami trzeciej edycji igrzysk europejskich będą miasto Kraków oraz województwo małopolskie. W ustawie nie ma słowa o województwie śląskim, co prawdopodobnie oznacza, że zawody lekkoatletyczne (o ile w ogóle będą w programie igrzysk) nie odbędą się na Stadionie Śląskim w  Chorzowie

Zobacz wideo Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki: Liczymy, że na igrzyska pojedzie 60 sportowców

160 mln na igrzyska

Ustawa umożliwia właściwą organizację imprezy, określa również sposób finansowania. Małopolska ma powołać specjalną spółkę celową, która będzie nadzorować przygotowania do igrzysk. Spółka otrzyma 160 mln złotych z budżetu państwa. Zdaniem opozycji to zdecydowanie za mało. Lider krakowskiej Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski podał kwotę 400 mln złotych.

twitter.com/KSW_MMA/status/1472282914452910087Co za brutalny nokaut na gali KSW 65! Padł tuż przed gongiem [WIDEO]

- Bardzo się cieszę, że mogę podpisać ustawę, na podstawie której będzie realizowany proces przygotowania igrzysk europejskich. Ma to dla mnie wymiar państwowy i osobisty, bo jestem – jak to się mówi - obywatelem miasta Krakowa, mojego rodzinnego miasta - powiedział prezydent Duda. - Poważna praca dopiero nas czeka, ale wierzę, że uda nam się to zadanie zrealizować dobrze, a nasi sportowcy swoimi sukcesami przypieczętują sukces organizacyjny, jakim będą igrzyska - dodał. 

Gol Gaviego w meczu z ElcheWOW! Tak gra 17-latek z Barcelony! "Jakie to było zuchwałe!" [WIDEO]

Niszowa impreza

Ustawę przygotowywano w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Stojący na jego czele minister Jacek Sasin jest pełnomocnikiem rządu do spraw igrzysk europejskich. Prace trwały długo, Majchrowski mówił w kwietniu w rozmowie ze Sport.pl: Na temat specustawy rozmawiam z rządem już od półtora roku. Terminy na jej powstanie powinny już dawno minąć. 

Pomysł organizowania igrzysk europejskich wywołuje spore kontrowersje. W czasach pandemii i kryzysu gospodarczego rządzący zdecydowali się przeznaczyć miliony złotych na przygotowania do niszowej imprezy. Tak niszowej, że poprzednie dwie edycje zawodów odbyły się w Baku oraz Mińsku, a kandydatura Krakowa i Małopolski była jedyną na 2023 rok.

Więcej o: