Pierwsze takie otwarcie igrzysk olimpijskich w historii. 160 mln euro. Zaskakujący pomysł

Zaskakujący pomysł na rozpoczęcie igrzysk olimpijskich we Francji. Zgodnie z planem zawody mają się rozpocząć na... Sekwanie. Stamtąd sportowcy udadzą się barkami do placu Trocadero. Tam umiejscowiony zostanie znicz olimpijski, którego rozpalenie oficjalnie rozpocznie igrzyska.

To będzie pierwsze tego rodzaju otwarcie w historii igrzysk olimpijskich. Normalnie znicz olimpijski zostałby zapalony na Stade France. Organizatorzy zawodów twierdzą jednak, że wtedy mogłoby to śledzić zaledwie 60 tys. osób, a czym jest 60 tysięcy do 600 tys. osób, które będą mogły oglądać przepłynięcie sportowców Sekwaną.

Zobacz wideo "Nazwali mnie zdrajczynią ojczyzny, groziła mi najgorsza kara. Teraz chcę startować dla Polski"

- Oczy całego świata, miliarda ludzi zwrócone są na Paryż, w niecierpliwym oczekiwaniu na niezapomnianą Ceremonię Otwarcia Olimpiady. Całe miasto zostało zamienione w ogromny stadion olimpijski. Sekwana reprezentuje bieżnię, a nabrzeża trybuny dla widzów - powiedział Tony Estanguet, przewodniczący organizacji igrzysk w Paryżu w 2024 roku. Trzykrotny mistrz olimpijski w kajakarstwie będzie pracował z Thierrym Reboulem, odpowiedzialnym za markę igrzysk. Pomysł startu na Sekwanie zrodził się już przed dwoma laty. 

Paryż 2024. Otwarcie igrzysk olimpijskich na Sekwanie. "Ambitny projekt"

Sportowcy znajdujący się na 162 barkach wystartują z Pont d'Austerlitz (most) do placu Trocadero. Odcinek ten ma sześć kilometrów długości. "Podczas ceremonii zostaną pokazane ikoniczne paryskie zabytki, mosty i instytucje kulturalne, w tym katedra Notre Dame, Luwr i oczywiście wieża Eiffla" - czytamy na stronie olimpijskiej. 

Max VerstappenZaskakujące słowa po mistrzostwie Verstappena. "Będę z wami szczery"

- Ambitny projekt, który jest wynikiem intensywnej współpracy setek zawodników, przyniesie radość zarówno paryżanom, mieszkańcom Francji, jak i turystom - komentuje pomysł Anne Hidalgo, mer Paryża (odpowiednik prezydenta miasta w Polsce). 

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Kurs barkami będzie trwał półtorej godziny. W tym czasie wspomniana grupa 600 tys. widzów będzie mogła śledzić to wydarzenie na żywo i za darmo. Organizatorzy przewidzieli również trybuny, które będą rozstawione wzdłuż Sekwany oraz miejsca płatne. Na nabrzeżach umiejscowione będą duże ekrany dla publiczności

Bezpieczeństwa w trakcie ceremonii ma pilnować około pięciu tysięcy pracowników służb porządkowych, a także żandarmy, agenci specjalni oraz jednostki CRS (oddziały prewencji). Według oficjalnych informacji IO w Paryżu będą kosztować 3,9 miliarda euro. Media podkreślają, że organizacja ceremonii otwarcia pochłonie minimum 160 milionów z tej kwoty. 

Więcej o: