Oficjalnie: USA bojkotują igrzyska w Pekinie! Jest decyzja Joe Bidena

Oficjalnie! Biały Dom ogłosił polityczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Ani Joe Biden, ani żaden inny przedstawiciel administracji USA nie poleci do Chin. Władze kolejnych państw rozważają podobny krok.

W ostatnich miesiącach aktywiści i organizacje praw człowieka coraz głośniej nawoływały do bojkotu igrzysk w Pekinie przez amerykańskich sportowców. Urzędnicy administracji Bidena milczeli w tej sprawie, jednak po spotkaniu Joe Bidena z Xi Jinpingiem, przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, administracja miała poinformować sojuszników Stanów Zjednoczonych o bojkocie, zostawiając im jednak podjęcie decyzji o ewentualnym poparciu USA.

Zobacz wideo "Nazwali mnie zdrajczynią ojczyzny, groziła mi najgorsza kara. Teraz chcę startować dla Polski"

Biały Dom ogłasza bojkot polityczny igrzysk w Pekinie

W poniedziałek wieczorem Biały Dom ogłosił oficjalnie, że podjęto decyzję o bojkocie politycznym zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. - Żaden przedstawiciel administracji USA nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 r., biorąc pod uwagę trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Tokio 2020Polska może zorganizować igrzyska olimpijskie. Jasny przekaz prezesa MKOI

- Oficjalna lub dyplomatyczna reprezentacja w trakcie trwania igrzysk oznaczałaby, że traktujemy je jak "codzienny biznes", czego w obliczu rażących naruszeń praw człowieka i zbrodni Chińskiej Republiki Ludowej w Sinciangu po prostu nie możemy zrobić. Prezydent Biden przekazał prezydentowi Xi, że bronienie praw człowieka jest w DNA Amerykanów - dodała Psaki.

Biały Dom potwierdził także, że sportowcy polecą do Pekinu, by walczyć w zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Wiele wskazuje na to, że kolejne kraje dołączą w politycznym bojkocie do Amerykanów. Na kolejne decyzje będzie trzeba jednak poczekać.

W maju do bojkotu nawoływała przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. - Jaki masz autorytet moralny, by mówić o prawach człowieka w dowolnym miejscu na świecie, gdy chcesz oddać szacunek chińskiemu rządowi, gdy popełnia ludobójstwo? Zbojkotujmy igrzyska. Milczenie w tej sprawie jest niedopuszczalne i umożliwia nadużycia ze strony Chin - mówiła, nawołując do niewysyłania amerykańskich sportowców na igrzyska w Pekinie.

Igrzyska olimpijskie rozpoczną się już 4 lutego i potrwają do 20 lutego. Z kolei igrzyska paraolimpijskie odbędą się w dniach 4-13 marca.

Więcej o: