Kibice nie będą mogli krzyczeć. Ostre restrykcje w trakcie ZIO w Pekinie

Międzynarodowy Komitet Olimpijski opublikował pierwszą wersję "Playbooka", czyli zbiory obostrzeń, które będą obowiązywały na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Sportowców czekają m.in. codzienne testy, a kibice nie będą mogli krzyczeć.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że przełożone zostały letnie igrzyska olimpijskie. Zawody w Tokio zaplanowane na 2020 roku odbyły się 12 miesięcy później w ścisłym reżimie sanitarnym. Media rozpisywały się o podjętych środkach ostrożności – ostatecznie zawodów nie oglądali kibice, a dla zakażonych sportowców przygotowano specjalny hotel, którego warunki wzbudziły kontrowersje. Wszyscy musieli mieć również na sobie maseczki.

Zobacz wideo Ile zarabiają paraolimpijczycy? Rażąca dysproporcja. "Nie mówię tego, żeby narzekać" [Studio Biznes]

Zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku w Pekinie odbędą się najprawdopodobniej zgodnie z planem, ale również w tym przypadku podjęte zostaną szczególne środki ostrożności. Jakie? Na to pytanie odpowiada właśnie "Playbook", czyli opublikowana przez MKOl książka zawierająca zasady, jakie będą panować w trakcie imprezy. Jest to jej pierwsza wersja. Ta ostateczna zostanie przygotowana.

Wadliwy złoty medal olimpijskiMedaliści igrzysk skarżą się na medale. "Byłam strasznie smutna"

Kilkutygodniowa kwarantanna dla niezaszczepionych. Ostre restrykcje na ZIO

Już sam przylot do Chin będzie podlegał obostrzeniom. Aby zostać wpuszczonym, będzie trzeba pokazać negatywny wynik testu, zrobiony co najmniej 72 godziny przed przylotem. Na zawody będzie można przybyć tylko jedną drogą – poprzez lotnisko Beijing Capital International Airport. Samoloty ze sportowcami i oficjelami na pokładzie będą musiały zostać zaakceptowane przez organizatorów. Następnie wszyscy zaszczepieni zostaną przewiezieni do wioski olimpijskiej, natomiast ci niezaszczepieni będą musieli odbyć aż 21-dniową kwarantannę.

Każda reprezentacja będzie miała też osobę, którą określa się mianem "Covid Officer". Będzie to człowiek odpowiadający za przestrzeganie zasad. Wszyscy sportowcy będą w "bańce". Będą również poddawani codziennym wymazom z gardła. Pozytywny wynik testu oznaczać kwarantannę nie tylko dla zakażonych, ale wszystkich, z którymi zakażony miał kontakt przez co najmniej 15 minut i bez użycia maseczki. Te oczywiście obowiązują cały czas.

Co do kibiców wiadomo na razie, że udział w zawodach będą mogli brać jedynie mieszkańcy Chin kontynentalnych. Aby wejść na areny, będą musieli mieć negatywny wynik testu. Podobnie jak w Tokio, nie będą oni mogli głośno dopingować sportowców, ani krzyczeć. Pozostanie im jedynie klaskanie.

Paralympics Malaysia ControversyParaolimpijczyk zdobył złoto, ale natychmiast mu je odebrano! Żadnego usprawiedliwienia

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie mają rozpocząć się 4 lutego i potrwać do 20 lutego 2022 r. Tym samym Pekin zostanie pierwszym w historii miastem, w którym zorganizowano zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie.

Więcej o: