Skandal w Tokio. Niemiecka prokuratura wkracza do akcji. "To było bestialstwo"

Prokuratura w Poczdamie wszczęła śledztwo przeciwko niemieckiej pięcioboistce Annice Schleu oraz jej trenerce Kim Raisner - informuje "Bild".

Przypomnijmy: Annika Schleu, pięciokrotna mistrzyni świata, na igrzyskach w Tokio straciła szanse na olimpijski medal. Niemka po dwóch konkurencjach - pływaniu na 200 m stylem dowolnym i szermiece - przewodziła stawce. Była już niemal pewna medalu, ale wszystko zmieniło się po skokach przez przeszkody. Tam wylosowała konia Saint Boy, który w ogóle nie chciał z nią współpracować. I zamiast na olimpijskim podium, Schleu wylądowała na 31. miejscu.

Zobacz wideo Ile zarabiają paraolimpijczycy? Rażąca dysproporcja. "Nie mówię tego, żeby narzekać" [Studio Biznes]

FacebookAwaria Facebooka. Wielkie kluby reagują. Bayern wykorzystał Lewandowskiego

"No uderz go dobrze! Uderz!"

Gdy Schleu próbowała nakłonić konia do współpracy, od razu wybuchła płaczem. Sytuację ratować próbowała jeszcze jej trenerka Kim Raisner. Podbiegła do płotu i najpierw sama uderzyła konia pięścią, a po chwili tego samego zażądała od Schleu. - No uderz go dobrze! Uderz! - pokrzykiwała Raisner, a później tłumaczyła w niemieckich mediach, że kocha konie i tak naprawdę nie zrobiła nic złego. Za swoje zachowanie została jednak zdyskwalifikowana i odsunięta od udziału w olimpijskich zawodach w Tokio.

Od razu pojawiły się zarzuty, że bicie wyraźnie zestresowanego konia to nic innego jak okrucieństwo wobec zwierząt. "To było bestialstwo. Nic innego. Brykające konie poganiane były szpicrutą, chociaż wyraźnie nie miały ochoty przeskakiwać przeszkód, a nawet wchodzić na tor. Do tego dochodzili wyjący jeźdźcy, którzy całkowicie stracili nerwy. Liczne upadki i spocone zwierzęta z szeroko otwartymi oczami, które nawet po zrzuceniu kilku przeszkód musiały biegać dalej, aż w końcu dotarły do mety i ich agonia się skończyła. Nikt nie powinien oglądać takich scen. Skoki przez przeszkody w pięcioboju nowoczesnym na igrzyskach w Tokio nie były dobrą reklamą dla tej dyscyplin - pisał w "Deutsche Welle" Andreas Sten-Ziemons.

O krok dalej szybko poszło Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt (Deutscher Tierschutzbund), które w sierpniu złożyło skargę karną przeciwko Schleu i jej trenerce. - To oczywiste, że sportowiec zafiksowany, by zdobyć olimpijskie złoto, jest pod wpływem ogromnego stresu. Ale to w żaden sposób nie usprawiedliwia okrucieństwa wobec zwierząt - mówił prezes stowarzyszenia Thomas Schroeder w dzienniku "Der Tagesspiegel".

Teraz dziennik "Bild" informuje, że sprawą zajęła się prokuratura w Poczdamie. - Po ustaleniu wstępnego podejrzenia wszczęliśmy śledztwo przeciwko Schleu i Raisner śledztwo - potwierdził w poniedziałek rzecznik prokuratury Sebastian Thiele.

Sir Alex Ferguson i Khabib Nurmagomedov rozmawiający o Cristiano Ronaldo. Źródło: TwitterSir Alex Ferguson rozmawia z Chabibem o Ronaldo. Nagranie robi furorę

"Nie potraktowałam konia wyjątkowo surowo"

- Przeczytałam już w sieci mnóstwo paskudnych wiadomości na swój temat. Myślę, że dobrze radzę sobie z koniem. Ale to zawsze jest trudne, gdy on jest nieznany, a ktoś inny już na nim siedział wcześniej - Schleu odpierała po zawodach zarzuty w rozmowie z Eurosportem. A później w wywiadzie dla "Die Zeit" dodała: - Nie potraktowałam konia wyjątkowo surowo. Miałam ze sobą szpicrutę, która podobnie jak ostrogi została wcześniej sprawdzona. Naprawdę nie uważam, że było to okrucieństwo wobec zwierząt.

Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) nadal stoi na stanowisku, że jazda konna jest integralną częścią współczesnego pięcioboju. Nie zamierza wycofywać dyscypliny, ale zapowiada zmiany w zawodach jeździeckich. "Opracujemy zestaw modyfikacji, który zostanie wprowadzony w przyszłym roku. Z mniejszą liczbą skoków i z niższymi, prostszymi przeszkodami. Dla sportowców i trenerów przygotujemy też nowy zestaw wytycznych i narzędzi edukacyjnych, by położyć jeszcze większy nacisk na dobrostan koni" - napisało UIPM w oświadczeniu.

O tym, że jazda konna to najbardziej loteryjna konkurencja w pięcioboju nowoczesnym przekonała się też na ostatnich igrzyskach Anna Maliszewska. Polka ostatecznie zajęła 20. miejsce, a marzeń o medalu pozbawił ją niezbyt posłuszny koń Discastino. Po złoto w olimpijskiej rywalizacji w pięcioboju nowoczesnym (pływanie, bieg przełajowy, strzelanie, szermierka oraz jeździectwo) sięgnęła Brytyjka Kate French. Srebro przypadło Litwince Laurze Asadauskaite, a brąz Węgierce Sarolcie Kovacs.

Więcej o: