AfD chce igrzysk olimpijskich w Berlinie i Warszawie. "Wielka koncepcja"

Igrzyska olimpijskie w 2036 roku w Berlinie i Warszawie - to pomysł skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Berliński oddział skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) przedstawił plan działań do roku 2050. Według niego w 2036 roku miałoby dojść do wielkiego wydarzenia. Niemcy zorganizowaliby igrzyska wraz z Polską.  O sprawie napisał dziennik „Berliner Zeitung", a streszcza ją serwis Deutsche Welle.

Zobacz wideo Ile zarabiają paraolimpijczycy? Rażąca dysproporcja. "Nie mówię tego, żeby narzekać" [Studio Biznes]

Ze szpitalnego łóżka po olimpijski medal. Ze szpitalnego łóżka po olimpijski medal. "Sześć palców u nóg, to najbardziej czadowa rzecz"

"Wielka koncepcja pokojowa"

Olimpiada odbywałby się w dokładnie setną rocznicę igrzysk w Berlinie, które otworzył Adolf Hitler. Pomysłodawcą takiej wielkiej imprezy jest George Pazderski, ustępujący szef klubu poselskiego AfD w jednoizbowym parlamencie Berlin. Jest on też jednym z liderów w tej skrajnie prawicowej partii. Pazderski urodził się w 1951 roku w niemieckim mieście Pirmasens w rodzinie ojca Polaka (byłego robotnika przymusowego) i matki Niemki.

- To byłaby wielka koncepcja pokojowa. Mogłoby to zlikwidować wiele resentymentów, które wciąż istnieją w obu krajach - mówi George Pazderski.

Algierski judoka Fethi Nourine (z lewej) i Tohar Butbul z IzraelaFethi Nourine zdyskwalifikowany po skandalu na IO w Tokio! Jest sroga kara

Temat wspólnej olimpiady Polski z Niemcami jest rozpatrywany po razu drugi. Dwa lata temu podczas debaty na temat możliwości organizacji w Niemczech igrzysk olimpijskich w 2036 roku, wymieniano Berlin, a minister sportu stołecznego landu nie wykluczał, że drugim gospodarzem byłaby właśnie Polska.

Więcej o: