Medaliści igrzysk skarżą się na medale. "Byłam strasznie smutna"

Jak informują zagraniczne media, niektórzy medaliści igrzysk olimpijskich w Tokio otrzymali wadliwe medale. Widnieją na nich dziwne ślady i plamy.

Kiedy Jolanda Neff, mistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim rozpakowała swój złoty medal, była w szoku. Na wcześniej błyszczącej powierzchni widniała ciemna plama. "Myślałam, że uszkodziłam medal" – mówi w rozmowie ze Szwajcarskim "Blickiem". "Byłam strasznie smutna. Nawet jeśli pogładzisz medal z lekkim naciskiem, to górna warstwa odklei się i odpadnie" – opowiada sportsmenka.

Zobacz wideo

Szwajcarka nie jest jedyną osobą, która ma taki problem. Podobna rzecz spotkała Zhu Xueying, mistrzynię olimpijską w skokach na trampolinie. "Na początku nie chciałam niczego odklejać, po prostu odkryłam, że na moim medalu był mały ślad. Myślałam, że to prawdopodobnie tylko brud, więc potarłam go palcem, ale nic się nie zmieniło, więc zaczęłam dłubać i ślad się powiększył" – powiedziała Chinka w rozmowie z "Global Times". "Kiedy przeczytałam, że Jolandzie też się to przydarzyło, poczułam ogromną ulgę" – przyznała. Inny szwajcarski sportowiec, pływak Jeremy Desplanches też stwierdził, że jego brązowy medal "ma ślady zużycia".

Olimpijczycy dostali wadliwe medale? Organizatorzy wyjaśniają

Dlaczego w ogóle medale okazały się być wadliwe? Wszystko wskazuje na błąd na etapie produkcji. Organizatorzy igrzysk zaprzeczają jednak, że problemem jest zła obróbka złota. Wada tkwi w powłoce, która została nałożona na medale. Miała ona zapobiegać rysom i plamom, ale zamiast tego one powstają.

Medale w Tokio były w pewnym sensie eksperymentem, ponieważ zostały wykonane z metalu wydobytego z urządzeń elektronicznych podarowanych przez ludzi w Japonii. Na razie nie wiadomo, czy sportowcy doczekają się wymiany krążków. "Byłabym szczęśliwa, gdybym otrzymała nowy medal" – przyznała Neff.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.