Haniebne. Burza wokół nowej dyscypliny olimpijskiej. Rozrywka ważniejsza od zdrowia dzieci

Dominik Senkowski
Ile trzeba mieć lat, by móc wystartować na igrzyskach? W deskorolce nie ma ograniczeń wiekowych. Medalistkami w Tokio zostały 12-latka i 13-latka. Wywołało to spore oburzenie. - Rozwój igrzysk na grzbiecie dzieci - alarmują niemieckie media.

Według oficjalnej strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI) nie ma odgórnego limitu wieku dla tych, którzy chcą wziąć udział w igrzyskach. Jak wynika z przepisu nr 42 kodeksu olimpijskiego: "Nie może być ograniczeń wiekowych dla zawodników startujących na igrzyskach innych niż te określone w przepisach międzynarodowych federacji zatwierdzonych przez Komitet Wykonawczy MKOl."

Zobacz wideo Fajdek nie zwalnia tempa. "Coś czuje, że będziemy się ciąć"

Deskorolka jak gimnastyka

Niektóre dyscypliny nakładają ograniczenia. Gimnastycy muszą mieć ukończone 16 lat, bokserzy 18, zawodnicy w taekwondo 17, a w siatkówce plażowej i skokach do wody po 14. Czy tą drogą pójdzie deskorolka? - Dzieci były wykorzystywane w gimnastyce, aż nikt nie mógł już tego znieść, a światowa federacja ustaliła minimalny wiek na 16 lat. Mijają kolejne tygodnie po igrzyskach w Tokio i nikt nie mówi o ochronie dzieci w deskorolce - czytamy w niemieckim dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)".

Deskorolce trudno pozbyć się porównań do gimnastyki. W obu dyscyplinach im ważysz mniej, tym latasz wyżej. Im jesteś młodszy, masz mniejsze doświadczenie, tym mniej boisz się akrobatycznych sztuczek. Chińczycy przez lata powoływali coraz to młodsze zawodniczki do kadry, a międzynarodowa opinia publiczna alarmowała by wprowadzić minimalny wiek gimnastyczek. - Wszyscy mówili o haniebnej pracy dzieci. Ale gdzie teraz jest podobny krzyk? Jest tylko podziw dla dziewczynek startujących na deskorolce - wskazuje na absurd niemiecki dziennik.

Rywalizacja o medale w tak młodym wieku na największej sportowej imprezie świata nie pozostaje bez wpływu na psychikę nastoletnich sportowców. W Tokio na podium stanęły nastolatki: srebro dla 12-letniej Japonki Kokony Hiraki, a brąz dla rok starszej Brytyjki Sky Brown. Zwyciężyła 19-letnia Japonka Sakura Yosozumi. Bez zmian w regulacjach za trzy lata w Paryżu o medale igrzysk mogą bić się jeszcze młodsi. MKOl powinien zdecydowanie lepiej chronić najmłodszych zawodników. Chronić ich dzieciństwo. Obecne regulacje w deskorolce tego nie czynią.

Mała szansa na zmiany

Niestety zmian trudno się spodziewać, bo deskorolka w programie igrzysk znalazła się nie przez przypadek. W Tokio obok deskorolkarzy debiutowali na igrzyskach także koszykarze 3x3, surferzy i zawodnicy we wspinaczce. Mają uatrakcyjnić zawody olimpijskie dla młodej publiczności. 

- Dzisiejsi młodzi widzowie to potencjalni klienci jutra. Jeśli uda się ich wprowadzić na rynek, MKOl może przeciwdziałać utracie młodych widzów, którzy są mniej chętni do uprawiania tradycyjnych sportów niż pokolenie ich ojców i dziadków. Ale czy MKOl, który zawsze odwołuje się do ludzkiej godności, może rozwijać się na grzbiecie dzieci? - pyta "FAZ".

Nowe dyscypliny popularne wśród młodzieży muszą mieć młodych bohaterów. Stąd wątpliwe, by deskorolka przyjęła jakikolwiek limit wieku. Liczy się rozrywka, pogoń za nową publicznością i pieniędzmi, a nie zdrowie sportowców. Eurosport przewiduje, że wraz z pojawieniem się na igrzyskach "większej liczby sportów miejskich możemy doczekać się wielu nastoletnich sportowców rywalizujących o medale olimpijskie". 

Zgoda rodziców na start na igrzyskach

Najmłodszą osobą, która kiedykolwiek startowała na igrzyskach olimpijskich był jak dotąd 10-letni Grek Dimitrios Loundras. Na pierwszych nowożytnych igrzyskach w Atenach w 1896 roku Loundras zdobył brązowy medal w gimnastyce. Nigdy później nie brał udziału w równie dużej imprezie sportowej. Uczestniczył za to w pierwszej i drugiej wojnie światowej w ramach greckiej marynarki wojennej. 

W Tokio wyjątkowe zasady kwalifikacji panowały w zapasach. W stolicy Japonii mogli bez przeszkód wystartować zapaśnicy urodzeni przed 31 grudnia 2001. Rok młodsi mogli jedynie po kontroli medycznej, dodatkowej kontroli wagi, okazaniu zaświadczenia lekarskiego i zgody rodziców. 

W konkurencji parku kobiet na deskorolce brała udział także Polka. Amelia Bródka podczas każdego z trzech przejazdów eliminacyjnych zaliczała upadki, a wynik 20,17 pkt nie pozwolił jej na awans do 8-osobowego finału. Bródka została sklasyfikowana ostatecznie na 17. miejscu w stawce 20 zawodniczek.

Biorąc pod uwagę wiek najlepszych deskorolkarzy kuriozalnie wyglądał występ reprezentującego RPA Dallasa Oberholzera. W Tokio Oberholzer zajął ostatnie miejsce, ale nie miał z tym problemu. Jako najstarszy w stawce czuł się dumny, że może rywalizować z tymi, którzy mogliby być jego dziećmi. W Durbanie Oberholzer od lat pracuje z młodzieżą i mówi, że nic tak nie łączy młodych ludzi z różnych środowisk, jak i sztuczki na deskorolce. - 46-letni Oberholzer brał udział w olimpijskich zawodach deskorolkowych, używając sztuczek, które wyglądały na nieco zakurzone, coś z lat osiemdziesiątych - zauważają niemieckie media. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA