Pierwsze złoto dla Polski w Tokio! Róża Kozakowska z rekordem świata w rzucie maczugą

Róża Kozakowska wywalczyła pierwszy złoty medal dla Polski podczas odbywających się w Tokio igrzysk paraolimpijskich. 32-latka wygrała rywalizację w rzucie maczugą, nie dając swoim rywalkom żadnych szans i bijąc przy tym rekord świata.

Reprezentantka Polski wywalczyła złoty krążek na igrzyskach dzięki rzutowi w trzeciej próbie, w którym uzyskała odległość 28,74 m, co jednocześnie było nowym rekordem świata. Drugie miejsce w rywalizacji zajęła Anastazija Moskałenko z Ukrainy (24,73 m), a trzecie Mounia Gasmi z Algierii (23,29 m).

Polscy medaliści paraolimpijscy podejrzani o doping! Sensacyjny komunikat POLADAPolscy medaliści paraolimpijscy podejrzani o doping! Sensacyjny komunikat POLADA

Wszechstronna Róża Kozakowska

Złoty medal olimpijski jest największym sukcesem w karierze 32-letniej Polki. Kozakowska nie ogranicza się jednak tylko do jednej konkurencji. Oprócz rzutu maczugą próbuje swoich również w innych konkurencjach. Dotychczas zdobyła między innymi brązowy medal mistrzostw Europy w pchnięciu kulą (2021), natomiast podczas mistrzostw świata w 2019 roku zajęła czwarte miejsce w skoku w dal.

Do rywalizacji w Tokio Kozakowska podeszła dosyć zestresowana. Pierwszy rzut kompletnie jej nie wyszedł - uzyskała zaledwie 9,07 m. W kolejnych dwóch próbach było znacznie lepiej - po oddaniu rzutu na odległość 22,79 m, w trzeciej próbie rzuciła prawie sześć metrów dalej i pobiła rekord świata.

Sześć medali polskich paraolimpijczyków

Piątek jest znakomitym dniem dla polskich paraolimpijczyków w Tokio. Do złota Kozakowskiej dołączyli również Michał Derus, który zdobył srebrny medal w biegu na 100 m w klasie T47, natomiast Lech Stoltman wywalczył brązowy medal w kategorii F55 w pchnięciu kulą.

Ibrahim Al Hussein"Nie wiedziałem, czy jestem żywy, czy martwy. Tułaczka była przerażająca"

Wcześniej dorobek Polaków w Tokio powiększyli Adrian Castro, srebrny medalista w indywidualnym turnieju szablistów, Justyna Kozdryk, która wywalczyła brąz w rywalizacji w podnoszeniu ciężarów (kat. 45 kg), a także kolarze torowi Marcin Polak i Michał Ładosz, którzy również sięgnęli po brąz. Dwaj ostatni mogą jednak stracić swój krążek, gdyż są podejrzani o niedozwolony doping.