Maria Andrejczyk robi furorę za granicą! Wiadomość dnia w całym kraju

Dzienniki "Record", "O Jogo", ale też portale internetowe "Noticias ao Minuto" czy "Sapo", gdzie do sobotniego popołudnia był to najczęściej czytany tekst sportowy. Polska Agencja Prasowa informuje, że portugalskie media rozpisują się o polskiej lekkoatletce Marii Andrejczyk.

- Jedyne, czego jestem pewna, że ten medal długo u mnie nie pobędzie - mówiła Maria Andrejczyk. I jak obiecała, tak zrobiła. Wicemistrzyni olimpijska z Tokio w rzucie oszczepem wystawiła zdobyty przez siebie srebrny medal na licytację, z której dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Odnotowały to wszystkie polskie media. Ale okazuje się, że nie tylko, bo PAP informuje, że o hojnym geście Andrejczyk rozpisują się też w Portugalii.

Zobacz wideo Fajdek nie zwalnia tempa. "Coś czuje, że będziemy się ciąć"

Annika SchleuŻądają natychmiastowego wykluczenia konkurencji z igrzysk! "Nikt nie powinien tego oglądać"

Dzienniki "Record", "O Jogo", ale też portale internetowe "Noticias ao Minuto" czy "Sapo", gdzie do sobotniego popołudnia był to najczęściej czytany tekst sportowy. A także niemal wszystkie telewizje i rozgłośnie radiowe. PAP informuje, że w sobotę w Portugalii gest Andrejczyk był sportową wiadomością dnia. Nazywają polską lekkoatletkę "Wielkim Sercem" i przypominają, że sama dwa lata temu przebyła nowotwór kości, a teraz dzięki jej hojności udało się dla kogoś zarobić 44 tys. euro. Ale sama nie zostanie z pustymi rękami, bo marszałek województwa podlaskiego - skąd pochodzi Andrejczyk - obiecał jej sfinansować replikę medalu.

Maria Andrejczyk to jest zakapior!

Andrejczyk nie wygrała złota, ale jak relacjonował z Tokio nasz wysłannik Łukasz Jachimiak, widzieliśmy tam większe zwycięstwo. "Przy każdej próbie Polki prawie pusty Stadion Olimpijski ożywał. To pół naszej lekkoatletycznej kadry zajęło pół trybuny najbliżej rozbiegu. Marysi klaskali mistrz olimpijski Wojciech Nowicki, czterokrotny mistrz świata i brązowy medalista olimpijski Paweł Fajdek, mistrz olimpijski i mistrz świata Szymon Ziółkowski, trzykrotny medalista mistrzostw świata Piotr Lisek, trener mistrzyń olimpijskich Aleksander Matusiński i jeszcze kilka innych znakomitości. Śmietanka! Oni wszyscy powitali Marysię w klubie medalistów wielkich imprez. Ta dziewczyna aż do dziś nie miała w dorobku żadnej namacalnej nagrody za lata ciężkiej pracy. Ale już ma" - pisał Jachimiak.

Srebro Andrejczyk na tych igrzyskach było kolejnym momentem chwały polskiej lekkoatletyki. Królowa sportu dała nam w Tokio dziewięć medali - cztery złote, dwa srebrne i trzy brązowe. Tak dobrze nie było nigdy. Nawet w czasach legend (m.in. Ireny Kirszenstein, Ewy Kłobukowskiej czy Teresy Ciepły), które na igrzyskach Tokio 1964 wywalczyły osiem medali, w układzie 2-4-2.

Rohan Bopanna uderzony w twarz piłkę przez Ivana Dodiga w meczu deblowymTakie ataki zdarzają się niezwykle rzadko. Dodig mocno przesadził [WIDEO]

Polskie medale na igrzyskach w Tokio

Złote:

 • Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk - sztafeta mieszana 4x400 metrów
 • Anita Włodarczyk - rzut młotem
 • Wojciech Nowicki - rzut młotem
 • Dawid Tomala - chód na 50 kilometrów

Srebrne:

 • Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann - wioślarstwo, czwórka podwójna
 • Karolina Naja, Anna Puławska - kajakarstwo, K2 500 m
 • Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill - żeglarstwo, w klasie 470
 • Maria Andrejczyk - rzut oszczepem
 • Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska, która pobiegła w półfinale - sztafeta 4x400 metrów

Brązowe:

 • Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska - kajakarstwo, K4 500 m
 • Tadeusz Michalik - zapasy, styl klasyczny, kat. 97 kg
 • Malwina Kopron - rzut młotem
 • Patryk Dobek - bieg na 800 m
 • Paweł Fajdek - rzut młotem
Więcej o: