Nowicki i Fajdek nie będą już dominować? Rywal Polaków rzucił wielkie wyzwanie

Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio polscy sportowcy w rzucie młotem wywalczyli łącznie aż cztery medale. Srebrny medalista w rywalizacji mężczyzn Eivind Henriksen zapowiedział, że zamierza przerwać dominację Polaków i podczas następnych igrzysk w Paryżu planuje sięgnąć po złoto w męskiej rywalizacji.

Rzut młotem jest dyscypliną, która jak żadna inna w ostatnich latach została zdominowana przez biało-czerwonych. Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio złote medale w tej dyscyplinie wywalczyli Anita Włodarczyk (78,48 m) i Wojciech Nowicki (82,52 m), a brązowe Malwina Kopron (75,49 m) i Paweł Fajdek (81,53 m).

Medal Marii Andrejczyk licytowany. Jest oferta! Fantastyczny gestMedal Marii Andrejczyk licytowany. Jest oferta! Fantastyczny gest

Henriksen zapowiada wyzwanie Nowickiemu i Fajdkowi

W rywalizacji mężczyzn drugie miejsce z wynikiem 81,58 m zajął Eivind Henriksen. Dla Norwega było to największe osiągnięcie w karierze. Dodatkowo ustanowił swój nowy rekord życiowy, a także po raz pierwszy przekroczył dystans 80 metrów podczas zawodów. Tak znakomity wynik sprawił, że 30-latek zaczął stawiać przed sobą znacznie bardziej ambitne cele.

W rozmowie z norweską telewizją NRK Henriksen zapowiedział rzucenie wyzwania Wojciechowi Nowickiemu i Pawłowi Fajdkowi. Powiedział, że podczas igrzysk olimpijskich w 2024 roku w Paryżu zakończy się dominacja Polaków w tej dyscyplinie. - Czy to cel? Tak, absolutnie. Pozostał mi jeszcze tylko jeden krok, więc naturalne jest myślenie o złotym medalu igrzysk olimpijskich - mówił.

Rzut młotem sportem narodowym w Norwegii

Norweg powiedział jednocześnie, że od momentu wywalczenia srebrnego medalu w Tokio jest życie diametralnie się zmieniło. Przed rozpoczęciem turnieju Henriksen był "anonimowym entuzjastą dziwnego sportu, który nie dawał mu żadnych korzyści finansowych". Po igrzyskach lekkoatletyka stała się bardzo popularna w Norwegii, a rzut młotem przez wielu został uznany jako nowy sport narodowy.

Hansle ParchmentUratowała go przed kuriozalną wpadką na IO. Ten został mistrzem i ją odnalazł [WIDEO]

Dotychczas największym życiowym sukcesem Henriksena było zajęcie drugiego miejsca w Zimowym Pucharze Europy w Rzutach w 2011 roku w Sofii. Dwa lata wcześniej z kolei zajął drugie miejsce w mistrzostwach Europy juniorów w lekkoatletyce. W ostatnich kilku latach najlepiej radził sobie na mistrzostwach Europy w Berlinie (5. miejsce) i mistrzostwach świata w Dosze (6. miejsce).