Zdobyła medal IO. Teraz będzie musiała się tłumaczyć. Interweniował minister obrony

Jarosława Mahuczich wywalczyła na igrzyskach olimpijskich w Tokio brązowy medal w skoku wzwyż. Radość z wielkiego sukcesu może być jednak przyćmiona prośbą Ministerstwa Obrony Ukrainy o wyjaśnienie powodów, dla których 19-latka wykonała zdjęcie z rywalką z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Triumfatorką olimpijskiej rywalizacji w skoku wzwyż kobiet wygrała reprezentująca Rosyjski Komitet Olimpijski Marija Łasickiene, która pokonała belkę zawieszoną na wysokości 2,04 cm. Drugie miejsce zajęła Nicola McDermott z Australii (2,02 cm), zaś trzecie Ukrainka Jarosława Mahuczich (2,00 cm).

Zobacz wideo "Robert Korzeniowski mówił, żebym miał spokojną głowę, ale trochę zaszalałem"

"Na początku mówiłam, że jest to szalony pomysł. Myślałam, że któraś wybuchnie"

Mahuczich będzie musiała się tłumaczyć

Dla 19-latki, która w przeszłości zdobywała m.in. mistrzostwo Europy i świata juniorów, a także wicemistrzostwo świata w rywalizacji seniorów sukces w Tokio może nie być przyjemnym wspomnieniem. Kwestią sporną było zdjęcie Ukrainki z triumfatorką rywalizacji w skoku wzwyż.

Zdjęcie obu zawodniczek znalazło się w mediach społecznościowych. Oburzenie spowodowane jest agresją Rosji na Ukrainę, aneksją Krymu i trwającym od 2014 roku konflikcie zbrojnym w Donbasie.

"Jak tylko wróci z Tokio spotkam się z nią. Sportowcy reprezentujący Ukrainę w zawodach międzynarodowych muszą rozumieć, że przedłużająca się wojna rosyjsko-ukraińska niesie ze sobą pewne ograniczenia i odpowiedzialność" – napisała na Facebooku wiceminister obrony Anna Maliar.

Łasickiene krytykuje władze federacji lekkoatletycznej

Marija Łasickiene to multimedalistka różnych różnego rodzaju turniejów w skoku wzwyż. Pierwszy sukces odniosła w 2009 roku, sięgając po srebro w mistrzostwach świata juniorów młodszych w Tyrolu Południowym. Wśród jej największych osiągnięć można wyróżnić mistrzostwo świata (Pekin 2015, Londyn 2017, Doha 2019), halowe mistrzostwo świata (Sopot 2014, Birmingham 2018)) i halowe mistrzostwo Europy (Praga 2015, Glasgow 2019), a także złoto olimpijskie (Tokio 2020).

Morhad Amdouni"Największy dupek igrzysk". Maraton, upał i wtedy do akcji wkroczył Amdouni

Łasickiene od wielu lat głośno i otwarcie mówi o potrzebie walki z dopingiem w swoim kraju. Zawodniczka kilkukrotnie krytykowała władze federacji lekkoatletycznej, które według niej robią zbyt mało, aby unikać podobnych problemów w przyszłości.

Więcej o: