Francja była po prostu nie do zatrzymania. Pierwszy taki wyczyn od 37 lat

37 lat temu ostatni raz zdarzyło się, by reprezentacja tego samego kraju triumfowała w finale igrzysk olimpijskich w piłce ręcznej mężczyzn i kobiet.

To były znakomite igrzyska dla reprezentacji Francji w sportach zespołowych. Ze złotych medali cieszyli się siatkarze oraz męskie i żeńskie drużyny w piłkę ręczną. Ci pierwsi w finale pokonali po pasjonującym meczu Rosjan 3:2.

Piłkarze ręczni Francji znów ze złotem! Czwarty medal słynnego KarabaticiaPiłkarze ręczni Francji znów ze złotem! Czwarty medal słynnego Karabaticia

Ostatni raz taka sytuacja była 37 lat temu

Natomiast piłkarze ręczni wygrali w finale z Duńczykami 25:23, a panie niespodziewanie pokonały w niedzielę, w ostatnim dniu igrzysk Rosjanki 30:25 (15:13). Triumf tych pierwszych nie był niespodzianką. Francuzi to przecież mistrzowie olimpijscy z 2008 i 2012 roku, a pięć lat temu w Rio przegrali dopiero w finale, właśnie z Duńczykami.

Złoty medal francuskich szczypiornistek jest małą niespodzianką. Przed turniejem nie były one bowiem wymieniane w gronie głównych faworytek imprezy. Wyżej oceniano szansę właśnie Rosjanek, aktualnych mistrzyń Europy - Norweżek czy mistrzyń świata - Holenderek.

Wygrana dwóch tych samych reprezentacji wśród mężczyzn i kobiet w piłkę ręczną to rzadkość. Zdarzyła się dopiero po raz trzeci w historii. Ostatni raz taki przypadek był aż 37 lat temu! Wtedy na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles z triumfu cieszyły się reprezentacje Jugosławii. Męska drużyna wygrała w finale z RFN, a damska z Koreą Południową. Wcześniej w 1976 roku w Montrealu takim wyczynem popisał się również Związek Radziecki.

To jednak nie koniec znakomitych występów w grach zespołowych. Dopiero w finale igrzysk olimpijskich przegrali francuscy koszykarze, a damska reprezentacja triumfowała w meczu o brązowy medal.

Caeleb Dressel i Emma McKeonIgrzyska w Tokio mają Cesarza i Cesarzową! Państwo Młociarstwo zaszalało

Dzięki zdobyciu aż dziesięciu złotych medali, Francja zajęła wysoką, ósmą pozycję w klasyfikacji medalowej.