To koniec igrzysk w Tokio! "Zaakceptowaliście niewyobrażalne"

Na stadionie olimpijskim w Tokio zgasł płomień olimpijski! To oznacza, że igrzyska w stolicy Japonii oficjalnie przeszły do historii. Następne letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu!

Ponad trzygodzinna ceremonia igrzysk olimpijskich w Tokio do najefektowniejszych nie należała, ale niezwykle efektowne jest to, że igrzyska w Tokio w tak trudnych czasach w ogóle udało się rozegrać. 16 dni wspaniałej sportowej rywalizacji jak zawsze przyniosło najwięcej, bo aż 113 medali, reprezentantom Stanów Zjednoczonych, ale Polacy w Tokio również czuli się świetnie - zdobyli 14 medali, w tym cztery złote, co jest najlepszym wynikiem w XXI wieku. 

Zobacz wideo Nowicki zdobył złoto i wyszedł z cienia Fajdka. "To był dla niego konkurs-marzenie"

Występy artystyczne, parada sportowców, wciągnięcie na maszt flagi olimpijskiej. Ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich w Tokio nie różniła się specjalnie niczym od poprzednich. Oczywiście poza tym, że na stadionie olimpijskim, podobnie jak na całej rywalizacji sportowej, zabrakło kibiców.

Na uwagę zasługuje animacja komputerowa, która stworzyła wrażenie, jakby na stadionie ze światełek powstały ogromne pięć kół olimpijskich. 

Później efektownie zaprezentowano organizatora kolejnych letnich igrzysk olimpijskich w 2024 roku - w Paryżu. Przed wieżą Eiffla zgromadziła się spora grupa sportowców-olimpijczyków, kibiców, a także prezydent Emmanuel Macron, którzy wystosowali zaproszenie na igrzyska w stolicy Francji

Caeleb Dressel i Emma McKeonIgrzyska w Tokio mają Cesarza i Cesarzową! Państwo Młociarstwo zaszalało

- W ciągu 16 dni zadziwiliście nas swoimi osiągnięciami, radością, łzami i stworzyliście magię tych igrzysk olimpijskich - mówił do sportowców prezydent MKOl, Thomas Bach. 

- Wszyscy staliśmy tu razem, solidarnie. Prowadziliście zaciekłą rywalizację, a jednocześnie żyliście pod jednym dachem w wiosce olimpijskiej. To potężne przesłanie solidarności i pokoju. Pokazaliście moc sportu, szczególnie w tak trudnych okolicznościach. Dajecie światu nadzieję w tej trudnej sytuacji, w trakcie pandemii. Świat się zjednoczył, sport powrócił na główną scenę. Ludzie zjednoczyli się w emocjach. To daje nam wiarę w przyszłość. Igrzyska w Tokio to igrzyska nadziei, solidarności i pokoju - dodał. 

- Japonia przygotowała dla was scenę, na której mogliście zabłysnąć. Naród japoński może być dumny z tego, co osiągnął. W imieniu wszystkich sportowców mówimy "Dziękujemy ci Tokio, dziękujemy ci Japonio!". Specjalne podziękowania dla wolontariuszy. Wasze uśmiechy rozgrzały nasze serca. to bezprecedensowe igrzyska. Wymagało to od nas wszystkich równie bezprecedensowego wysiłku, aby to zrealizować. Teraz muszę zaznaczyć koniec tej najbardziej wymagającej podróży olimpijskiej do Tokio. Ogłaszam zamknięcie igrzysk 32. olimpiady. Wzywam młodzież z całego świata, aby za trzy lata zebrała się w Paryżu i świętowała z nami igrzyska 33. olimpiady. Do zobaczenia w Paryżu! - podsumował Thomas Bach.

- Dziś wieczorem igrzyska się kończą. Były pełne emocji i inspiracji. Odbyły się w środku pandemii i chciałabym wyrazić swoją głęboką wdzięczność dla służb medycznych - mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego igrzysk Seiko Hashimoto, która zwróciła się także do wolontariuszy i olimpijczyków

- Te igrzyska są wyrazem waszej siły i miłości do sportu. Stanęliście na wysokości zadania i to dzięki wam pokonaliśmy tak wiele trudności - dziękowała wolontariuszom, po czym zaczęła przemawiać do sportowców.

- Zaakceptowaliście to, co wydawało się niewyobrażalne. Pokonaliście niewiarygodne wyzwania, co czyni z was prawdziwych olimpijczyków. Zwycięstwo jednego sportowca jest dla innego porażką, a tymczasem obaj spotykają się w duchu olimpijskim. Nie zapomnijcie o tym, co tu osiągnęliście. Sport ma moc i wielki wpływ na naszą przyszłość. Wierzę, że przeniesie nas ona do następnych igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Dzisiaj płomień olimpijski zgaśnie, ale nasza nadzieja pozostanie zapalona w sercach wszystkich - podsumowała Hashimoto.

Srebrna sztafeta z Igą Baumgart-WitanRekordowe igrzyska Polski to sukces i... prawdziwa zapaść

Ostatnim elementem ceremonii było oczywiście zgaszenie znicza olimpijskiego. Wówczas na telebimie pojawił się napis "Arigato!", czyli "Dziękuję" po japońsku. Dziękujemy, Japonio!

Kolejne igrzyska olimpijskie już w lutym 2022 roku - zimowe igrzyska zorganizuje wówczas chiński Pekin, a odbędą się one w dniach 4-20 lutego. Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu zaplanowane są z kolei na dni 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku. Z kolei za dwa tygodnie - 24 sierpnia - w Tokio rozpoczną się igrzyska paraolimpijskie.

Więcej o: