FIVB ogłosiła drużynę gwiazd i MVP turnieju olimpijskiego siatkarzy

Siatkarska reprezentacja Francji wygrała 3:2 z Rosyjskim Komitetem Olimpijskim, sięgając w ten sposób po swój pierwszy medal olimpijski w historii. Bohaterem Trójkolorowych był Earvin Ngapeth, który jednocześnie został wybrany MVP turnieju.

Francuzi, którzy w ćwierćfinałowym starciu wyeliminowali reprezentację Polski, dokonali niebywałej sztuki. Siatkarze trenera Laurenta Tillie w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio zaliczyli prawdziwą drogę z piekła do nieba, której zwieńczeniem było zdobycie złotego medalu.

Zobacz wideo Kto odejdzie z kadry? "Widać ile ich to zdrowia kosztuje"

Igrzyska utrapieniem Francuzów

W XXI wieku siatkarska reprezentacja Francji trzykrotnie triumfowała na wielkich imprezach. W 2015 i 2017 roku zwyciężali w Lidze Światowej, dokładając do tego mistrzostwo Europy w 2015 roku. Najlepszy wynik na mistrzostwach świata osiągnęli z kolei w 2002 roku (3. miejsce). Nigdy jednak nie byli w stanie przełożyć dobrej gry w tych turniejach na igrzyska olimpijskie.

Wystarczy powiedzieć, że największym jak dotąd sukcesem Trójkolorowych na igrzyskach było zajęcie 8. miejsca w Seulu w 1988 roku. Dwukrotnie zajmowali 9. miejsce (Ateny 2004 i Rio de Janeiro 2016), a raz 11. miejsce (Barcelona 1992). W pozostałych przypadkach nie byli nawet w stanie zakwalifikować się na turniej.

Z piekła do nieba

Igrzyska olimpijskie w Tokio były dla Trójkolorowych przełamaniem fatalnej passy, choć na początku rywalizacji wcale nie było tak kolorowo. Na pięć grupowych meczów Francuzi wygrali tylko dwa (z najsłabszą w grupie B Tunezją i Rosyjskim Komitetem Olimpijskim). Od fazy ćwierćfinałowej wszystko zaczęło się jednak układać po ich myśli. 3:2 z Polską, 3:0 z Argentyną i 3:2 z ROC - takie wyniki zapewniły im pierwszy w historii medal na turnieju tej rangi.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej FIVB po zakończeniu siatkarskiej rywalizacji wytypowała zawodników, którzy jej zdaniem razem stworzyliby drużynę marzeń. W zestawieniu znalazło się trzech Francuzów, a dodatkowo MVP turnieju został wybrany Earvin Ngapeth.

Drużyna marzeń XXXI letnich igrzysk olimpijskich według FIVB:

  • Rozgrywający: Luciano De Cecco (Argentyna)
  • Atakujący: Maksim Michaiłow (ROC)
  • Środkowy: Barthelemy Chinenyeze (Francja)
  • II Środkowy: Iwan Jakowlew (ROC)
  • Przyjmujący: Earvin Ngapeth (Francja)
  • II przyjmujący: Jegor Kliuka (ROC)
  • Libero: Jenia Grebennikov (Francja)

MVP: Earvin Ngapeth (Francja)

Więcej o:
Copyright © Agora SA