Tak wygląda klasyfikacja medalowa lekkoatletyki! Polska jest potęgą

Polska sztafeta w składzie Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic zdobyła srebrny medal w sztafecie 4x400 metrów. Dzięki temu biało-czerwoni utrzymali się na podium w klasyfikacji medalowej w klasyfikacji samej lekkoatletyki.

W sobotę szansę na krążek w skoku wzwyż miała Kamila Lićwinko, jednak Polka ukończyła rywalizację dopiero na 11. miejscu. W biegu na 1500 metrów Michał Rozmys zajął z kolei ósme miejsce, natomiast sztafeta mężczyzn (Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak, Kajetan Duszyński) ukończyła finałowy bieg 4x400 metrów na piątej lokacie.

Zobacz wideo

Srebrna sztafeta z Igą Baumgart-WitanSuperbohaterki razy 10! Polska sztafeta wykonała plan maksimum!

Kolejny medal do dorobku

Biało-czerwoni już w piątek pobili dotychczasowy polski rekord igrzysk pod względem liczby zdobytych medale w lekkiej atletyce. Do tej pory najlepsze dla Polaków igrzyska miały miejsce w Tokio w 1964 roku, gdzie również zdobyli osiem medali, ale tylko dwa złote (2-4-2). Obecnie łącznie krążków jest dziewięć, z czego cztery złote.

Ostatnie tak wyśmienite dla Polaków igrzyska były te w 1980 roku w Moskwie (7 medali w lekkiej atletyce). Ale jeśli dodamy do tego fakt, że igrzyska w Moskwie były zbojkotowane przez wiele państw, to tylko pokazuje, jak wspaniały jest tegoroczny występ Polaków.

Igrzyska w Tokio są więc najlepsze dla polskiej lekkiej atletyki, a pojawiające się od kilku lat określania o nowym Wunderteamie nie są żadnym wyolbrzymieniem. Dla porównania na poprzednich igrzyskach w Rio Polska zdobyła tylko trzy medale w lekkiej atletyce.

Polscy medaliści na igrzyskach olimpijskich w Tokio w lekkiej atletyce:

 • Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński (sztafeta mieszana 4x400 metrów) - złoty medal
 • Anita Włodarczyk (rzut młotem) - złoty medal
 • Wojciech Nowicki (rzut młotem) - złoty medal
 • Dawid Tomala (chód na 50 km) - złoty medal
 • Maria Andrejczyk (rzut oszczepem) - srebrny medal
 • Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic (sztafeta kobiet 4x400 metrów) - srebrny medal
 • Malwina Kapron (rzut młotem) - brązowy medal
 • Paweł Fajdek (rzut młotem) - brązowy medal
 • Patryk Dobek (800 metrów) - brązowy medal

Sztafeta 4x400 metrówPolska sztafeta 4x400 mężczyzn w finale osiągnęła najlepszy wynik w sezonie! Ale do medalu zabrakło

Klasyfikacja medalowa lekkiej atletyki na igrzyskach w Tokio:

 1. USA - 26 medali - 7 złotych, 12 srebrnych, 7 brązowych
 2. Włochy - 5 medali - 5 złotych
 3. Polska - 9 medali - 4 złote, 2 srebrne, 3 brązowe
 4. Jamajka - 9 medali - 4 złote, 1 srebrny, 4 brązowe
 5. Kenia - 9 medali - 3 złote, 4 srebrne, 2 brązowe
 6. Holandia - 7 medali - 2 złote, 2 srebrne, 3 brązowe
 7. Chiny - 5 medali - 2 złote, 2 srebrne, 1 brązowy
 8. Kanada - 6 medali - 2 złote, 1 srebrny, 3 brązowe
 9. Uganda - 4 medale - 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy
 10. Norwegia - 3 medale - 2 złote, 1 srebrny
Więcej o: