Pierwsza osoba transpłciowa z medalem igrzysk olimpijskich. I to od razu złotym!

Reprezentantx Kanady w piłce nożnej kobiet Quinn zostałx pierwszą osobą transpłciową i niebinarną, która zdobyła medal igrzysk olimpijskich. Kanadyjki w finale pokonały Szwecję po rzutach karnych.

W półfinale reprezentacja Kanady sensacyjnie wyeliminowała Amerykanki i ostatecznie sięgnęła po złoto na igrzyskach w Tokio. W finale spotkały się ze Szwedkami i po 90 minutach gry było 1:1. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, więc potrzebny był konkurs rzutów karnych. Te lepiej wykonywały Kanadyjki, które zwyciężyły 3:2. Kanada drugi raz z rzędu sięga po medal w piłce nożnej kobiet. Pięć lat temu w Rio de Janeiro zdobyły brąz.

Zobacz wideo Polski boks czeka na medal olimpijski od 1992 roku. "Potrzebne są systemowe zmiany"

Pierwsza osoba transpłciowa z medalem igrzysk. "Chcę, aby moja historia została opowiedziana"

W kadrze Kanady znalazłx się Quinn (używa tylko imienia), traspłciowx piłkarx, którx zostałx tym samym pierwszą osobą transpłciową i niebinarną, która zdobyła medal igrzysk olimpijskich (w języku angielskim stosuje zaimki they/them, które na polski w kontekście osób niebinarnych możemy tłumaczyć różnorako). Quinn brałx udział w igrzyskach w Rio i ma w swojej kolekcji brąz, ale wtedy przystąpiłx do rywalizacji jeszcze jako Rebecca Quinn. Coming outu dokonałx w 2020 roku.

Paweł Fajdek w szoku. Zobaczył, jak rzut młotem trenują inne narodyPaweł Fajdek w szoku. Zobaczył, jak rzut młotem trenują inne narody

- Chciałam być sobą we wszystkich sferach mojego życia, a jedną z nich jest przebywanie w przestrzeni publicznej. To był jeden z powodów, byłx już zmęczonx tym, że myślano że jestem innej płci i tak dalej. Jestem uważanx za jedną z najprostszych wersji tego, co to znaczy być trans. Chcę, aby moja historia została opowiedziana. Dostaję wiadomości od młodych ludzi, którzy mówią, że nigdy wcześniej nie widzieli osoby trans w sporcie. Sport to najbardziej ekscytująca część mojego życia. Jeśli mogę sprawić, żeby dzieci grały w sport, który kochają, to jest to, co mogę po sobie pozostawić i po to tu jestem – mówi Quinn cytowanx przez angielski "The Sun".

Quinn pochodzi ze sportowej rodziny. Ojciec był zawodnikiem rugby, z kolei matka grała w baseball - była gwiazdą uniwersyteckich zawodów. Ich dziecko poszło o krok dalej i sięgnęło po złoty medal igrzysk olimpijskich. W finale Quinn rozegrałx całą pierwszą połowę, aż zostałx zmienionx.

Quinn nie była jedyną osobą transpłciową na tych igrzyskach. W Tokio w podnoszeniu ciężarów wystąpiła też Laurel Hubbard. Jej występ, który wywołał sporo kontrowersji, okazał się jednak porażką. Laurel spaliła wszystkie trzy próby i nie została nawet sklasyfikowana.

Aniołki Matusińskiego kapitalnie pofrunęły do finału. Aniołki Matusińskiego kapitalnie pofrunęły do finału. "Justyna miała bajlando!"

Więcej o: