Rekord! Rekord! Polska pobiła 57-letni rekord igrzysk olimpijskich. "Wunderteam 2.0"

Polska pobiła swój 57-letni rekord liczby medali zdobytych w lekkiej atletyce! A przed nami jeszcze dwie duże szanse medalowe.

W piątek reprezentacja Polski zdobyła dwa kolejne medale igrzysk olimpijskich w Tokio. Dwa kolejne w lekkiej atletyce. Najpierw po złoto sięgnął Dawid Tomala w chodzie na 50 km mężczyzn, a następnie srebrny medal wywalczyła Maria Andrejczyk w rzucie oszczepem.

Zobacz wideo "Dinamo przyjedzie do Warszawy z obawami i to jest sukces Legii"

Polacy pobili rekord igrzysk!

Ten wynik oznacza, że biało-czerwoni mają już osiem medali zdobytych w lekkiej atletyce, czyli pobili dotychczasowy polski rekord igrzysk. Do tej pory najlepsze dla Polaków igrzyska miały miejsce w Tokio 1964, gdzie biało-czerwoni również zdobyli osiem medali, ale tylko dwa złote (2-4-2). Teraz mamy już cztery!

Ostatnie tak wyśmienite dla Polaków igrzyska były te w 1980 roku w Moskwie (7 medali w lekkiej atletyce). Ale jeśli dodamy do tego fakt, że igrzyska w Moskwie były zbojkotowane przez wiele państw, to tylko pokazuje, jak wspaniały jest tegoroczny występ Polaków.

Igrzyska w Tokio są więc najlepsze dla polskiej lekkiej atletyki, a pojawiające się od kilku lat określania o nowym Wunderteamie nie są żadnym wyolbrzymieniem. Dla porównania na poprzednich igrzyskach w Rio Polska zdobyła tylko trzy medale w lekkiej atletyce. 

Klasyfikacja medalowa lekkiej atletyki na igrzyskach w Tokio:

  • 1. USA - 23 medale - 5 złotych, 12 srebrnych, 6 brązowych
  • 2. Włochy - 5 medali - 5 złotych
  • 3. Jamajka i Polska - 8 medali - 4 złote, 1 srebrny, 3 brązowe
  • 5. Kenia - 6 medali - 2 złote, 2 srebrne, 2 brązowe
  • 6. Chiny - 5 medali - 2 złote, 2 srebrne, 1 brązowy
  • 7. Kanada - 5 medali - 2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe
  • 8. Uganda - 4 medale - 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy
  • 9. Szwecja - 3 medale - 2 złote, 1 srebrny
  • 10. Bahamy - 2 medale - 2 złote

Wspinaczka sportowa, IO Tokio, Aleksandra MirosławDyscyplina tak widowiskowa, że nie mogli się powstrzymać ani Ryszard Czarnecki, ani Anita Włodarczyk

Dwie szanse medalowe w sobotę

W Tokio pozostały już tylko dwa dni rywalizacji, a w tym czasie dwie szanse medalowe dla Polski. To męska i kobieca sztafeta 4x400 metrów, których finałowe biegi zaplanowano na sobotę, 7 sierpnia. Możemy więc realnie myśleć o przynajmniej jeszcze jednym medalu.  

Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Więcej o: