Znamy skład finału turnieju piłkarzy ręcznych. Rewelacja zagra o brąz

Rewelacyjnie spisujący się na igrzyskach olimpijskich piłkarze ręczni Egiptu odpadli dopiero w półfinale. Po wyrównanym meczu przegrali z reprezentacją Francji.

Zawodnicy Egiptu zachwycili na kolejnym wielkim turnieju. Już na tegorocznych mistrzostwach świata byli o krok od sprawienia sensacji w ćwierćfinale i wyeliminowania Duńczyków. Prowadzili trzy sekundy przed końcem dogrywki. Wtedy jednak faworyci chcieli wykonać rzut wolny z linii dziewiątego metra, jednak jeden z Egipcjan postanowił za bardzo przybliżyć się do przeciwnika, chcąc uniemożliwić mu oddanie rzutu po rzucie wolnym. Po analizie wideo sędziowie podyktowali rzut karny dla Duńczyków, którzy potem wygrali też serię karnych.

Zobacz wideo

Historyczna chwila na igrzyskach w Tokio! Katastrofa Niemców w 1/4 finałuHistoryczna chwila na igrzyskach w Tokio! Katastrofa Niemców w 1/4 finału

Ależ odmiana Gerrarda

W fazie grupowej Egipcjanie w Tokio pewnie pokonali Portugalczyków 37:31 i czterokrotnych wicemistrzów olimpijskich - Szwedów 27:22, a w ćwierćfinale pewnie wygrali z Niemcami 31:26.

W starciu z Francuzami, mistrzami olimpijskimi z 2008 i 2012 roku nie byli jednak faworytami. Tym bardziej, że dla największy gwiazd rywali: braci Nikoli i Luki Karabaticiów, Luci Abalo czy Michaëla Guigou była to ostatnia szansa na zdobycie medalu igrzysk. Pojedynek był bardzo wyrównany. Jeszcze w 42. minucie był remis 18:18. Od tego momentu to Francuzi byli drużyną lepszą. 180 sekund później prowadzili 21:18 i przewagę utrzymali do końca meczu. Jednym z najlepszych zawodników meczu był ich bramkarz Vincent Gerard, który bronił z 44 proc. skutecznością (17/39). Co ciekawe, zawodnik PSG w ostatnich meczach półfinałowych na wielkich turniejach nie miał dobrej passy. Na tegorocznych mundialu w meczu ze Szwecją bronił z fatalną 5 proc. skutecznością, a w półfinale Ligi Mistrzów z Aalborgiem z 16 proc. We Francji znów skuteczny był lewoskrzydłowy Hugo Descat. Nie pomylił się w pięciu próbach, a na całym turnieju ma rewelacyjną skuteczność 39/40!

W drugim półfinale Duńczycy znów znaleźli sposób na Hiszpanów. Pokonali ich po raz czwarty z rzędu na wielkiej imprezie. Wcześniej wygrali z nimi na mistrzostwach Europy w 2016 i 2018 roku oraz na tegorocznych mistrzostwach świata. Znakomicie wśród Duńczyków zagrał ich największy gwiazdor Mikkel Hansen, który zdobył aż dwanaście bramek. Tym samym przeszedł do historii, bo nikt w historii igrzysk nie zdobył aż tylu goli w półfinale.

W finale (godz. 14) dojdzie zatem do powtórki z 2016 roku. Wówczas lepsi byli Duńczycy. Dla Francuzów jest to również czwarty z rzędu finał igrzysk olimpijskich. O godz. 10 odbędzie się mecz o trzecie miejsce: Hiszpania - Egipt.

Tokyo Olympics ShootingSan Marino z kolejnym medal na igrzyskach! Historyczny wyczyn

Półfinały igrzysk olimpijskich piłkarzy ręcznych:

Francja - Egipt 27:23 (13:13): Najskuteczniejsi: Descat, Mem (po 5.), Remili i N. Karabatić (po 4.) - Yahia i Elahmar (po 5.), 

Hiszpania - Dania 23:27 (10:14): Najskuteczniejsi: Figueras i A. Dujszebajew (po 5.), Gomez (4.) - Hansen (12.), Gidsel (5.).

Więcej o: