Pierwszy, historyczny medal na igrzyskach! "Jesteś naszą dumą narodową"

Hugues Fabrice Zango zdobył brązowy medal w trójskoku. To historyczny sukces nie tylko dla tego sportowca, ale także dla całego Burkina Faso. Olimpijczycy z tego afrykańskiego kraju nigdy wcześniej nie zdobyli medalu.

Trwające igrzyska olimpijskie piszą wspaniałe scenariuszy, w których głównymi bohaterami nie zawsze stają się sportowcy z pierwszych strony gazet. W ubiegłym tygodniu pierwszy medal w historii zdobyła reprezentantka San Marino. Alessandra Perilli najpierw zdobyła w strzelectwie brązowy medal, a później wraz z Gian Marco Bertim srebro. W czwartek do grona medalistów igrzysk olimpijskich dołączyło afrykańskie Burkina Faso.

Historyczny medal dla Burkina Faso. "Jesteś naszą dumą narodową"

Reprezentant tego kraju Hugues Fabrice Zango skoczył w finale trójskoku 17,47 m, co dało mu brązowy medal. Zango wyprzedził o trzy centymetry Amerykanina Willa Claye'a. Lepsi od niego okazali się Portugalczyk Pedro Pichardo (17,98 m) oraz Chińczyk Yaming Zhu (17,57).

Marcin Lewandowski kontuzjowanyDramat Marcina Lewandowskiego na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Choć medal dla Zango nie jest zaskoczeniem, bo w 2021 roku zawodnik był na drugim miejscu na listach światowych w trójskoku, to mieszkańcy kraju oszaleli po jego historycznym osiągnięciu. Zango z miejsca stał się bohaterem narodowym, a gratulację złożył mu już prezydent kraju. Dziękujemy za ten medale, mistrzu. Jesteś naszą dumą narodową" - napisał Roch Kabore za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Burkina Faso wysłała do Tokio zaledwie siedmiu sportowców, a kraj na medal czekał prawie 50 lat. Pierwszym sportowcem, który wystąpił na igrzyskach olimpijskich, była biegaczka Andre Bicaba na IO Monachium w 1972 roku.