"Ludzie cierpią i umierają". Sytuacja w Japonii pogorszyła się o 164 proc.

W stolicy Japonii pierwszy raz odnotowano ponad 5 tysięcy zakażeń na COVID-19 w jednym dniu. W czwartek przybyło aż 5042 chorych.

Tokio, które jest gospodarzem igrzysk olimpijskich, drugi dzień z rzędu notuje rekordowo wysoką liczbę zakażonych. W środę zarejestrowano 4166 przypadków.

Zobacz wideo Kubiak nie skończył nawet jednego zdania. Smutek i żal polskich siatkarzy po powrocie z Tokio

Protesty pod stadionem olimpijskim

Dziennikarz Sport.pl, Łukasz Jachimiak, przebywający aktualnie w Tokio informuje, że Japończycy wychodzą na ulice. Nie podoba im się, że w momencie, gdy wzrosła liczba zakażeń na COVID-19, sportowcy rywalizują na olimpijskich arenach. Na transparentach możemy zobaczyć takie hasła jak "Odwołajcie igrzyska" czy "Ludzie cierpią i umierają. Ratujcie życia, nie igrzyska".

Prezydent Duda nie wymienił jej drugiego nazwiska. Nie może z niego korzystać. Prezydent Duda nie wymienił jej drugiego nazwiska. Nie może z niego korzystać. "Czuję się żoną mojej żony"

Rekordowa liczba zachorowań

Japoński rząd w czwartek zamierza rozszerzyć środki nadzwyczajne dotyczące pandemii koronawirusa na osiem kolejnych prefektur. Szybki wzrost przypadków zaczyna obciążać system opieki zdrowotnej Japończyków, który już teraz na informacyjnej stronie rządu Japonii został oznaczony jako "obciążony".

W trakcie igrzysk codziennie odnotowywano wzrost infekcji w całym kraju. W środę ogłoszono, że liczba nowych przypadków to 14 114 osób, a minister gospodarki powiedział, że "sytuacja w terenie jest niezwykle poważna" i rząd planuje wprowadzenie czegoś w rodzaju stanu wyjątkowego w ośmiu prefekturach. Przedłużono także o tydzień stan wyjątkowy w Tokio. Miał trwać do 22 sierpnia.

W środę, 4 kwietnia, w samym Tokio hospitalizowano 3399 pacjentów z COVID-19, a 115 z nich posiadało ciężkie objawy. Jedną z osób zakażonych koronawirusem jest grecki pływak artystyczny. Oprócz niego, pięciu jego kolegów również uzyskało pozytywny wynik testu. Początkowo Grecy przebywali w wiosce olimpijskiej, ale później przeniesiono ich do izolatek.

Kolejny dzień igrzysk w Tokio za nami! Działo się! Oj, działo się! [ZAPIS RELACJI]Kolejny dzień igrzysk w Tokio za nami! Działo się! Oj, działo się! [ZAPIS RELACJI]

Co z igrzyskami paraolimpijskimi?

W czwartek okazało się, że zakażonych jest również 31 osób związanych z igrzyskami olimpijskimi, a wśród nich między innymi siedmiu oficjeli z innych państw, trzech dziennikarzy, dwóch członków komitetu organizacyjnego i dwóch wolontariuszy.

Od początku lipca całkowita liczba osób związanych z igrzyskami w Tokio zakażonych COVID-19 wyniosła 353. Wśród osób z pozytywnym wynikiem było również kilku sportowców. Przez ten czas średnia rosła w szybkim tempie. Japońskie media nazywają to piątą, a nie czwartą, falą zakażeń. W lipcu łącznie odnotowano 44034 infekcji, co daje średnią 1420 przypadków dziennie i jest ponad trzykrotnie gorszym wynikiem niż średnia czerwcowa, wynosząca 432 zakażenia. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano także 164 procentowy wzrost zachorowań.

Japonia martwi się nie tylko o bezpieczeństwo uczestników igrzysk olimpijskich, ale 24 sierpnia rozpoczną się także igrzyska paraolimpijskie, które potrwają do 5 września. Jeżeli liczba nowych przypadków nadal będzie wzrastać, przed Tokio ogromne wyzwanie.

Malwina Kopron"Pan doktor Cybulski tak powiedział?". Trener i dziadek medalistki odpowiada

Więcej o: