Lekarz powiedział: to koniec twojej kariery! A ona pięć lat później została mistrzynią olimpijską!

- Zawsze marzyłam o tym, aby startować na bieżni - mówiła kilka lat temu, gdy lekarze nagle zabronili jej uprawiać biegów lekkoatletycznych z powodu wykrycia u niej poważnej dolegliwości. Nevin Harrison postanowiła znaleźć inny sport, który stałby się jej pasją. W czwartek Amerykanka zdobyła złoty medal na IO w Tokio w wyścigu kanadyjkarek C1 na 200 m.

Gdy Nevin Harrison była dzieckiem, chciała uprawiać lekkoatletykę, a konkretnie biegi na 100 i 200 m, ale lekarze oznajmili jej, że jest to niemożliwe. - To koniec twojej kariery - usłuszała, gdy miała 14 lat. U młodej zawodniczki wykryto wadę wrodzoną - dysplazję stawu biodrowego. Jej staw biodrowy i kość biodrowa były nieprawidłowo połączone. Podczas biegów zaczęła odczuwać wielki ból, który doprowadził ją do rezygnacji z uprawiania lekkoatletyki.

Zobacz wideo Nowicki zdobył złoto i wyszedł z cienia Fajdka. "To był dla niego konkurs-marzenie"

Tokio 2020. Dorota BorowskaDramat Doroty Borowskiej! Medal straciła tuż przed metą! Polsce zabrakło 0,082 sekundy!

Nagle jej marzenia o bieganiu prysły jak bańka mydlana. Znalazła inną dyscyplinę, w której zaczęła odnosić wielkie sukcesy

- Zawsze marzyłam o tym, aby startować na bieżni - mówiła, ale jej marzenia nagle prysły jak bańka mydlana. Postanowiła więc spróbować swoich sił w zupełnie innej dyscyplinie sportowej - kajakarstwie, co okazało się być strzałem w dziesiątkę. Zaledwie trzy lata po rozpoczęciu swojej przygody z kajakami Amerykanka została mistrzynią świata w konkurencji C-1 w 2019 roku, zostając pierwszą reprezentantką USA ze złotym medalem w kajakarstwie sprinterskim. Po kolejnych dwóch latach może cieszyć się z olimpijskiego złota na dystansie 200 m, zdobytego w Sea Forest Waterway na igrzyskach olimpijskich Tokio

Nevin Harrison przepłynęła kajakiem 200 metrów w  czasie 45,932 sekundy, wyprzedzając drugą Kanadyjkę Laurence Vincent-Lapointe. Czwarta w tym wyścigu była Polka Dorota Borowska, której do brązowego medalu zabrakło jedynie 0,082 sekundy.

Harrison ma dopiero 19 lat, a organizatorzy igrzysk włączyli rywalizację w kanadyjkach kobiet do programu olimpijskiego dopiero teraz, prawie trzy dekady po tym, jak znalazła się w programie rywalizacja kanadyjkarzy. 

Trudne początki z kajakarstwem. "To wszystko wydarzyło się tak szybko"

Amerykanka dorastała w Seattle, jednym z niewielu amerykańskich ośrodków kajakarstwa. Harrison po raz pierwszy zaczęła uprawiać ten sport, gdy zobaczyła kilka osób wiosłujących na pobliskim jeziorze. Miała wtedy 12 lat. Jej pierwszym celem było po prostu pozostać w kajaku i wyjść z wody. Gdy zdobyła złoto w 2019 roku ten sukces, ją zaskoczył. - To wszystko wydarzyło się tak szybko - podkreślała.

Kamila Lićwinko w eliminacjach skoku wzwyżLićwinko w finale! Piękny skok Polki w kwalifikacjach [WIDEO]

Gdy zbliżały się igrzyska olimpijskie, przeniosła się z Seattle do Georgii, aby trenować. - To była zdecydowanie trudna zmiana dla kogoś, kto był w ostatniej klasie liceum, miał iść na bal maturalny i mieć normalne życie - powiedziała. 

Harrison odwróciła niekorzystny trend dla USA w kajakarstwie, ale to gwiazdy bieżni i gimnastyki były jej idolami

Jeszcze niedawno kajakarstwo było jednym ze sportów, w którym Amerykanie nie osiągali żadnych sukcesów. Zmieniły to dopiero starty Harrison, która przeszła wyboistą drogę, aby wejść na szczyt. Nie miała amerykańskich kajakarzy, na których mogłaby patrzeć lub uczyć się od nich. Miała oczywiście trenerów i ich wsparcie, ale jej idolami były gwiazdy bieżni - Allyson Felix i Usain Bolt oraz gimnastyczka - Gabby Douglas.

Więcej o: