Polska czekała na to 41 lat. Wyjątkowy wyczyn Dobka

Patryk Dobek zachwycił na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobywając brązowy medal w biegu na 800 metrów. Okazuje się, że Polak dokonał czegoś, czego nie udawało się nikomu od 41 lat.

Historia Patryka Dobka sama w sobie budzi podziw, ponieważ atleta jeszcze kilka miesięcy temu biegał przez płotki na 400 metrów, a w środę świętował olimpijski brąz na dystansie dwa razy dłuższym bez przeszkód. 27-latek zapisał się jednocześnie w historii polskich występów na igrzyskach. Dobek jest pierwszym od 41 lat atletą, który zdobył medal w indywidualnej konkurencji. Po raz ostatni dokonał tego Bronisław Malinowski w biegu na 3000 m z przeszkodami. Miało to miejsce na pamiętnych igrzyskach olimpijskich w Moskwie (1980). 

Zobacz wideo Nowicki zdobył złoto i wyszedł z cienia Fajdka. "To był dla niego konkurs-marzenie"

Patryk Dobek pierwszym polskim atletą od ponad 40 lat. "Trener mówi, że to trochę bezczelne"

- Trener mówi, że to trochę nie fair i bezczelne - śmieje się Patryk Dobek. Jeszcze kilka miesięcy temu biegał na 400 m przez płotki, a w środę w Tokio zdobył brązowy medal olimpijski - pisał Łukasz Jachimiak, dziennikarz Sport.pl

Wszystko zaczęło się od współpracy Dobka ze Zbigniewem Królem, człowiekiem który do wielkich sukcesów prowadził m.in. Pawła Czapiewskiego i Adama Kszczota. Od tego momentu wszystko potoczyło się tak szybko, jak szybko biega dziś Dobek. Marzec - pierwszy poważny start i od razu złoto halowych mistrzostw Europy. Czerwiec: życiówka na poziomie najlepszego wyniku na świecie w tamtym momencie. I teraz Tokio z brązem. Z pierwszym medalem Polaka na igrzyskach na dwa okrążenia.

Trzy szanse medalowe Polski. Tak wygląda plan startów 5 sierpniaTrzy szanse medalowe Polski. Tak wygląda plan startów 5 sierpnia

To nie koniec szans Polaków na medale. Kibice mogą z nadzieją patrzeć na ostatnie dni igrzysk olimpijskich, w których wielokrotnie wystąpią lekkoatleci. Już w czwartek (4 sierpnia) w półfinale na 1500 m pobiegną Marcin Lewandowski i Michał Rozmys, w finale chodziarzy na 20 km wystąpi Łukasz Niedziałek, w harmonogramie znalazły się również zawody: skoku w dal, sztafeta kobiet 4x100 metrów czy dziesięciobój. 

Więcej o: