Aleksandra Mirosław w finale wspinaczki sportowej. "Spiderwoman" zrobiła furorę

Aleksandra Mirosław, zajmując 1., 20. i 19. miejsce w kwalifikacjach wspinaczki sportowej, awansowała do finału. Ten rozegrany zostanie w piątek.

Zaczęło się znakomicie, bo od czasówki, czyli koronnej konkurencji Aleksandry Mirosław. Polka jest mistrzynią Europy i mistrzynią świata. W czwartek na igrzyskach w Tokio osiągnęła najlepszy czas. Była o jedną setną sekundy od rekordu świata. Już wtedy było wiadomo, że tylko kompletna klapa w dwóch pozostałych konkurencjach trójboju - boulderingu i prowadzeniu - może odebrać jej awans do finału.

Zobacz wideo Królowa jest tylko jedna. "Osiągnięcia Anity Włodarczyk są kosmiczne"

Kompletnej klapy nie było, ale dobrze jak w czasówce też nie. Mirosław w dwóch pozostałych konkurencjach zajęła odpowiednio 20. i 19. miejsce, co w trójboju dało jej ostatecznie siódmy wynik. Czyli przedostatni, który gwarantował awans do finału. Ten odbędzie się w piątek - około 10.30 czasu polskiego. Oprócz Polki wystąpią w nim także Janja Garnbet (Słowenia), Chaehyun Seo (Korea Południowa), Miho Nonaka, Akiyo Noguchi  (dwie Japonki), Brooke Raboutou (USA), Jessica Pilz (Austria) i Anouck Jaubert (Francja).

Polska "Spiderwoman" zrobiła furorę na igrzyskach

W Tokio wspinaczka debiutuje w programie igrzysk. Jest rozgrywana w formie kombinacji. Składają się na nią: czasówka, bouldering (do pokonania są trzy albo cztery problemy wspinaczkowe, na każdym punkty będą za przejście połowy i całości, a zawodnicy będą mieli pięć minut na pokonanie każdego problemu) i prowadzenie (długa droga w górę, wygrywa ten, kto dojdzie najwyżej i będzie najszybszy). Mirosław jest specjalistką od czasówki, w pozostałych konkurencjach nie jest tak mocna. Ale chce walczyć. 

Gdyby jednak jej życie potoczyło się inaczej, mogłaby walczyć o krążek w pływaniu. To była jej pierwsza miłość. Wspinaczką zainteresowała się dzięki siostrze, Małgorzacie. - Z zawodów wracała z medalami i pucharami. Patrzyłam na nią z podziwem i stwierdziłam, że też bym tak chciała - mówiła w wywiadzie z Interią. Więcej o Aleksandrze Mirosław przeczytacie tutaj >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.