Emerytura olimpijska. Ile wynosi? Jakie nagrody za poszczególne medale?

Emerytura olimpijska jest świadczeniem finansowym przyznawanym najwybitniejszym sportowcom przez rząd. Otrzymuje się ją po ukończeniu 40. roku życia, natomiast wysokość jej stawki jest uzależniona od tzw. kwoty bazowej obowiązującej w danym roku.

Emerytura olimpijska, czyli świadczenie pieniężne dla reprezentantów Polski biorących udział w igrzyskach olimpijskich funkcjonuje od 2000 roku. Jak tłumaczą przedstawiciele biura komunikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przysługuje ono:

  • reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich, zakwalifikowanym na igrzyska olimpijskie odbywające się w 1984 r. w Los Angeles, którzy wzięli udział w zawodach "Przyjaźń 84",
  • zakwalifikowanym na igrzyska paraolimpijskie lub zawody sportowe osób niepełnosprawnych odbywające się przed 1992 r.,
  • będące odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich oraz zakwalifikowanym na igrzyska głuchych lub zawody sportowe odbywające się przed 2001 r.,
  • będące odpowiednikiem igrzysk głuchych.
Zobacz wideo Królowa jest tylko jedna. "Osiągnięcia Anity Włodarczyk są kosmiczne"

Emerytura olimpijska. Jakie kwoty przysługują sportowcom?

Biorąc pod uwagę fakt, że wysokość emerytury olimpijskiej zależy od kwoty bazowej, w 2021 roku wynosi ona 2844,74 zł netto dla wszystkich świadczeniobiorców. Od kwoty tej nie są pobierane składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, a od 2016 roku świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego.

Aleksandra Mirosław o krok od rekordu świataGenialny występ Aleksandry Mirosław na igrzyskach. 0,01 od rekordu świata!

Ministerstwo ogłosiło, że obecnie emeryturę olimpijską pobiera łącznie 593 sportowców, w tym 265 olimpijczyków, 268 paraolimpijczyków i 60 uczestników zawodów "Przyjaźń 84". Świadczeniobiorcy otrzymują pieniądze po ukończeniu 40. roku życia, dożywotnio.

Emerytura olimpijska. Ile sportowcy otrzymają za medale?

Sportowcy, którzy na igrzyskach olimpijskich zdobyli medale mogą liczyć nie tylko na emeryturę, ale również jednorazowe nagrody pieniężne od ministerstwa sportu. Od 2016 roku przy wyliczaniu ich wysokości obowiązuje podstawa wynosząca 2,3 tys. zł. Wcześniej najwyższa nagroda wynosiła 32,2 tys. zł.

Od momentu wprowadzonych zmian mnożnik zwiększył się do 35. Oznacza to, że złoci medaliści olimpijscy mogą otrzymać 80,5 tys. zł, srebrni medaliści 25-krotność podstawy (57,5 tys. zł), a brązowi 20-krotność (46 tys. zł).

Nagrody dla sportowców przyznaje ponadto Polski Komitet Olimpijski. W 2021 roku złoci medaliści mogą liczyć na 120 tys. zł, srebrni na 80 tys. zł, a brązowi na 50 tys. zł. Nieco inne stawki obowiązują w przypadku sportów drużynowych, takich jak osady, deble, sztafety czy załogi. W zależności od koloru medale, nagrody wynoszą odpowiednio 90 tys. zł, 60 tys. zł i 37,5 tys. zł.

Absurdalny atak na siatkarzy. Absurdalny atak na siatkarzy. "Kompromitacja. Zwykły produkt marketingowy, nic więcej"

Jeśli zaś chodzi o pozostałe sporty zespołowe, takie jak siatkówka, to w przypadku złotego medalu do podziału jest 720 tys. zł, srebrnego - 480 tys. zł, a brązowego - 300 tys. zł. W przypadku siatkówki plażowej i koszykówki 3x3 nagrody w zależności od koloru medalu wynoszą 90 tys. zł, 60 tys. zł i 37,5 tys. zł.

Więcej o: