Kanadyjka przeszła do historii i wywołała burzę. "Wyszukałam w Google frazę"

- Chciałabym podziękować nauczycielowi z liceum, który powiedział mi, żebym przestała pływać i skupiła się na szkole, bo pływanie zaprowadzi mnie donikąd - napisała na Twitterze kanadyjska pływaczka Penelope Oleksiak. W niedzielę została najbardziej utytułowaną Kanadyjką w historii igrzysk olimpijskich.

Penelope Oleksiak to kanadyjska pływaczka polskiego pochodzenia. Pochodzi ze sportowej rodziny. Jej dwóch braci zostało hokeistami, a jedna z sióstr jest wioślarką. To jednak "Penny" odniosła z nich wszystkich największy sukces.

Zobacz wideo "Świątek, Kubot i Kurek bili nam brawo. Dla mnie to zaszczyt"

Liczba medali we wszystkich imprezach robi wrażanie. W 2015 roku na mistrzostwach świata juniorów zdobyła złoto, cztery srebra i jeden brąz. Rok później na seniorskich mistrzostwach świata na basenie 25-metrowym zdobyła dwa złota, srebro i brąz. Z kolei na basenie 50-metrowym w 2017 roku sięgnęła po brąz, a dwa lata później zdobyła jeszcze trzy takie medale.

Tokyo Olympics WeightliftingKatastrofa pierwszej transpłciowej sportsmenki na igrzyskach w Tokio

Nauczyciel kazał jej rzucić pływanie. Dziś jest najbardziej utytułowaną olimpijką w kraju

Jednak najważniejszymi krążkami w jej kolekcji są te zdobyte na igrzyskach olimpijskich. W 2016 roku w Rio de Janeiro zdobyła złoto na 100 metrów stylem dowolnym. Poza tym zdobyła też srebro na tym dystansie stylem motylkowym, a także dwa brązowe medale w sztafetach. W Tokio powiększyła swój dorobek o srebro i brąz w sztafecie, oraz o brąz na 200 metrów stylem dowolnym. Łącznie więc na igrzyskach olimpijskich Oleksiak zdobyła siedem medali – jeden złoty, dwa srebrne i cztery brązowe.

Czyni to ją rekordzistką. Żaden kanadyjski sportowiec nie stał na podium igrzysk olimpijskich częściej niż Oleksiak. Kanadyjka na swoim Twitterze dała do zrozumienia, że ma z tego powodu ogromną satysfakcję. Między innymi przez to, co usłyszała dawno temu od jednego ze swoich nauczycieli w szkole.  - Wyszukałam w Google frazę "najbardziej utytułowany olimpijczyk Kanady" i wyskoczyło mi moje nazwisko. Chciałabym podziękować nauczycielowi z liceum, który powiedział mi, żebym przestała pływać i skupiła się na szkole, bo pływanie zaprowadzi mnie donikąd. Tak powstają marzenia – napisała na Twitterze Kanadyjka.

Złota polska sztafeta 4x400 metrów odbiera medale na igrzyskach w TokioPKOl interweniuje! Zamieszanie ze złotymi medalami polskiej sztafety. "Niesłusznie"

Co ciekawe, wpis Kanadyjki wzbudził różne reakcje. Pod tweetem wypowiedziała się m.in. Erica Scarff, która bierze udział w zawodach kajakarskich na igrzyskach paraolimpijskich. Kobieta wyznała, że jej nauczyciel nie pozwalał jej uczestniczyć w zajęciach w sali gimnastycznej. "Może to był ten sam nauczyciel, który kazał mi porzucić marzenia o zostaniu dziennikarką, bo w zawodzie jest za duża rywalizacja" – napisała Lousie Martin, dziennikarka CBC, publicznego kanadyjskiego nadawcy.

Nie brakowało jednak głosów krytyki. "Spodziewałem się po tobie więcej, jak na osobę, której słowa tyle znaczą" – napisał jeden z użytkowników. Inni komentujący zarzucali pływaczce, że jej przekaz brzmi "nie słuchajcie nauczycieli, oni okradają was z marzeń". "Przepraszam za bycie pesymistą, ale być może milion dzieciaków, które skupiły się na pływaniu, a nie na nauce są teraz biedne i bezdomne" – napisał inny komentujący zwracając tym samym uwagę, że tylko nieliczni mogą dostąpić zaszczytu wystąpienia na igrzyskach.

- Odnośnie mojego ostatniego tweeta, to nie odnosi się on do wszystkich nauczycieli, moja siostra jest nauczycielką i widzę, jak inspiruje dzieci każdego dnia. Większość moich nauczycieli widziała moją wizję i pchała mnie w jej kierunku. Jednak ten jeden, który ciągnął mnie w dół, był najgorszy – napisała Oleksiak w kolejnym wpisie.

Więcej o: