12- i 13-latka medalistkami olimpijskimi! Pierwsze zawody w historii igrzysk

12-latka została medalistką olimpijską w skateboardingu! Tak zaskakującym rozstrzygnięciem zakończyły się pierwsze w historii zawody olimpijskie parku kobiet.

Skateboarding jest jedną z dyscyplin, która debiutuje podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Zmagania kobiet i mężczyzn na deskorolce są nowością obok koszykówki 3x3 czy freestyle'u na BMXach z kołami 20-calowymi. Pierwsze złote medale w zmaganiach w skateboardingu padły łupem zawodników z Japonii.

Zobacz wideo "Jeżeli Fajdek oczyści głowę, to powinien walczyć o medal"

Tym razem zawodniczki rywalizowały w konkurencji parku. W ramach finału, każda z zawodniczek miała trzy przejazdy trwające po 45 sekund każdy, podczas których mogły zaprezentować swoje umiejętności. Kolejne złoto w rywalizacji na deskorolce przypadło Japonii - najlepsza okazała się 19-letnia Sakura Yosozumi z wynikiem 60,09 pkt.

12-latka została medalistką olimpijską!

Za jej plecami trwała zażarta walka o kolejne medale. Srebro przypadło 12-letniej Japonce. Kokona Hiraki dopiero 26 sierpnia skończy 13 lat, a w finale zdołała osiągnąć wynik 59,04 pkt. Brąz, dzięki kapitalnej ostatniej próbie, zdobyła 13-letnia Brytyjka Sky Brown.

Pewnego rodzaju niespodzianką może być dopiero 4. miejsce Japonki Misugu Okamoto. 15-latka to liderka światowego rankingu, w finale jednak nie zdołała zaliczyć czystego przejazdu, przez co nie udało jej się stanąć na podium.

W konkurencji parku kobiet brała udział także Polka. Amelia Bródka podczas każdego z trzech przejazdów eliminacyjnych zaliczała upadki, a wynik 20,17 pkt nie pozwolił jej na awans do 8-osobowego finału. Polka została sklasyfikowana ostatecznie na 17. miejscu w stawce 20 zawodniczek.

Więcej o: