Anita Włodarczyk przeszła do historii igrzysk olimpijskich! Dominatorka!

Anita Włodarczyk jest pierwszą kobietą w historii igrzysk olimpijskich, która triumfowała na trzech imprezach z rzędu. Polka jest absolutną dominatorką swojej kategorii. Dorównała Szewińskiej i Stochowi.

Anita Włodarczyk co cztery lata udowadnia, że najlepszą młociarką na świecie. Polka zapisała się w historii igrzysk olimpijskich, będąc pierwszą kobietą, która po raz trzeci z rzędu sięgnęła po złoto w swojej kategorii. 35-latka triumfowała na imprezie w Londynie (2012), w Rio de Janeiro (2016) oraz teraz w Tokio (2021). 

Zobacz wideo "Świątek, Kubot i Kurek bili nam brawo. Dla mnie to zaszczyt"

Włodarczyk wyrównała więc wyniki Ireny Szewińskiej i Kamila Stocha. Cała trójka ma na swoim koncie trzy złota olimpijskie. Polska lekkoatletka triumfowała na imprezie tej rangi w Montrealu 1974 w biegu na 400 metrów, w Meksyku 1968 w biegu na 200 metrów oraz w Tokio 1964 w sztafecie 4x100 metrów. Kamil Stoch natomiast wygrywał na skoczniach w Soczi w 2014 roku (dwukrotnie) na skoczni normalnej oraz dużej i w Pjongczang w 2018 roku na dużej. 

Anita Włodarczyk będzie jak Robert Korzeniowski? Wszystko zależy od startu w Paryżu

Jedynym polskim sportowce, który ma więcej złotych medali od Anity Włodarczyk, Ireny Szewińskiej i Kamila Stocha jest Robert Korzeniowski. Legendarny chodziarz triumfował na igrzyskach olimpijskich aż czterokrotnie, więc nie jest powiedziane, że 35-letnia młociarka nie wyrówna tego wyniku. Wszystko zależy od tego, czy Włodarczyk wystartuje na kolejnych igrzyskach w Paryżu w 2024 roku oraz czy odniesie kolejny sukces. Przypomnijmy, że Korzeniowski zdobył olimpijskie złoto na zawodach w Atlanta (1996), Sydney (2000) oraz  Ateny (2004) na 50 km i jeszcze jeden medal w Sydney w chodzie na 20 km. 

Anita Włodarczyk "Anita, daj spokój". Włodarczyk zrobiła sobie znakomite zdjęcie po zdobyciu złota. "KRÓLOWA"

- Złoto? Smakuje super. Po cichu marzyłam o tym, aby zdobyć trzecie złoto. To co dzisiaj się działo, to kosmos. Wynik rewelacyjny. Cieszę się, że forma przyszła jak zawsze na główną imprezę. Pokazałam, że jestem niepokonana. Zawsze byłam skoncentrowana na sobie i z optymizmem patrzyłam w przyszłość. Powiedziałam sobie, że muszę małymi krokami wejść na szczyt - powiedziała na gorąca Włodarczyk w rozmowie z Eurosportem. 

Anita Włodarczyk ze złotem, Malwina Kopron z brązem igrzysk olimpijskich! Anita Włodarczyk ze złotem igrzysk i przeszła do historii! Kopron też z medalem!

Dodajmy, że brązowy medal w rzucie młotem na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobyła inna Polka, Malwina Kopron. Anita Włodarczyk zakończyła zawody z wynikiem 78,48 m. Kopron natomiast - 75,49 m. Druga w klasyfikacji końcowej była Chinka Zheng Wang (77,03).

Najmłodsza polska mistrzyni

Anita Włodarczyk, trzykrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich zawsze podkreśla pamięć o swojej zmarłej idolce i przyjaciółce - Kamili Skolimowskiej. W lutym 2019 roku w dziesiątą rocznicę jej śmierci zamieściła zdjęcie rękawicy, która należała do Kamili Skolimowskiej, a która teraz jest w jej posiadaniu. Włodarczyk nie rozstaje się z nią.

Wkrótce zostanie wydana biografia Kamili Skolimowskiej, która mając niespełna 18 lat, zaskoczyła wszystkich zdobywając złoto na igrzyskach w Sydney i została najmłodszą polską mistrzynią olimpijską. Choć Skolimowska zmarła nagle w wieku 27 lat jej biografia (link tutaj) nie jest jedynie tragiczną historią.

Więcej o: